Dlaczego odczuwam kłujący ból w lewej piersi?

Witam! Mam 20 lat. Od dwóch miesięcy odczuwam pojawiający się co jakiś czas kłujący, wręcz przeszywający ból w lewej piersi. Czasami pojawia się również w prawej i pod lewą pachą, a także przy uciskaniu. Co to może być? Jakie mogą być przyczyny bólu piersi, tak nagłego i przeszywającego? Na co najgorszego może ten objaw wskazywać? Czy to może być rak piersi? Jakie ewentualnie badania powinnam wykonać? Do kogo się zgłosić w celu diagnozy takich objawów? Bardzo się boję i denerwuję. Nigdy wcześniej nie miałam takich dolegliwości, ani innych problemów ze zdrowiem, a teraz takie coś. Z początku bagatelizowałam ból w piersi. Nie był taki dokuczliwy. Teraz jednak boli coraz bardziej. Uprzejmie dziękuję za odpowiedź.
20 LAT ponad rok temu

Metody określania statusu receptorów HER2

Witam serdecznie.

Niestety nie obędzie się bez wizyty u lekarza - najlepiej ginekologa. Lekarz zbada Panią, wykona USG piersi - sprawdzi, czy nie ma w nich zmian, które moglyby powodować dolegliwości bólowe - jak łagodne guzki lub mastopatia.

Ból może wynikać także nie z przyczyn związanych w tkanką piersi, ale od kręgosłupa lub podrażnienia nerwów międzyżebrowych.

W zależności od odkrycia przyczyny lekarz będzie mógł zaproponować Pani odpowiednie leczenie lub inne postępowanie.

Pozdrawiam serdecznie

0
Przemysław Zarzeczny
73 poziom zaufania

Szanowna Pani!
W przypadku dolegliwości opisanych w pytaniu przez Panią, nie można udzielić satysfakcjonującej porady przez Internet. Proszę zgłosić się do lekarza ginekologa, który zbada pierś i wykona ewentualnie diagnostykę obrazową – badanie USG. Dzięki badaniom będzie można ustalić prawdopodobną przyczynę bólu.
Ból piersi bardzo wielu kobietom przywodzi na myśl jedno: nowotwór. Nie warto jednak od początku się zamartwiać i przyjmować najgorszych scenariuszy, ponieważ ból piersi ma bardzo wiele różnych przyczyn. Może pojawiać się podczas PMS, przy obecności cysty czy brodawczaków. Wbrew pozorom nawet nieodpowiednio dopasowany biustonosz może wywoływać dolegliwości bólowe. Najczęściej jednak ból piersi ma podłoże fizjologiczne i występuje jako naturalna reakcja na procesy zachodzące w organizmie kobiety. Oczywiście nie należy ignorować tej przypadłości i w każdym wypadku konsultować się z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze przyczyny. Bóle piersi mogą obejmować jedną pierś lub obydwie, a niekiedy jedynie tylko pewien fragment piersi. Może mieć charakter cykliczny (związany z cyklem miesiączkowym) lub niecykliczny (mogący mieć wiele przyczyn, np. uraz piersi).
PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego to bardzo częsta przyczyna bólu mięśni. Jak już wspomniano wyżej za ból odpowiedzialne są zaburzenia gospodarki hormonalnej u kobiet w wieku 20-40 lat. Przed pojawieniem się krwawienia u kobiet spada poziom estrogenów natomiast wzrasta jednocześnie ilość progesteronu, co powoduje że w tkance gruczolowej gromadzi się duża ilość wody. Wówczas piersi kobiety stają się bardzo twarde i nabrzmiałe, towarzyszy im bolesność. Ból piersi występujący w PMS pojawia się cyklicznie przed każdą miesiączką i znika po wystąpieniu krwawienia. Bóle te nie muszą pojawiać się podczas każdego cyklu, zdarza się, że bywają bardzo łagodne. Niekiedy bóle piersi są tak bardzo uciążliwe, że utrudniają kobiecie codziennie funkcjonowanie powodując ciągłe rozdrażnienie i nerwowość. Może się to przyczyniać do stanów depresyjnych.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty