Witam serdecznie.
Niestety nie obędzie się bez wizyty u lekarza - najlepiej ginekologa. Lekarz zbada Panią, wykona USG piersi - sprawdzi, czy nie ma w nich zmian, które moglyby powodować dolegliwości bólowe - jak łagodne guzki lub mastopatia.
Ból może wynikać także nie z przyczyn związanych w tkanką piersi, ale od kręgosłupa lub podrażnienia nerwów międzyżebrowych.
W zależności od odkrycia przyczyny lekarz będzie mógł zaproponować Pani odpowiednie leczenie lub inne postępowanie.
Pozdrawiam serdecznie
Szanowna Pani!
W przypadku dolegliwości opisanych w pytaniu przez Panią, nie można udzielić satysfakcjonującej porady przez Internet. Proszę zgłosić się do lekarza ginekologa, który zbada pierś i wykona ewentualnie diagnostykę obrazową – badanie USG. Dzięki badaniom będzie można ustalić prawdopodobną przyczynę bólu.
Ból piersi bardzo wielu kobietom przywodzi na myśl jedno: nowotwór. Nie warto jednak od początku się zamartwiać i przyjmować najgorszych scenariuszy, ponieważ ból piersi ma bardzo wiele różnych przyczyn. Może pojawiać się podczas PMS, przy obecności cysty czy brodawczaków. Wbrew pozorom nawet nieodpowiednio dopasowany biustonosz może wywoływać dolegliwości bólowe. Najczęściej jednak ból piersi ma podłoże fizjologiczne i występuje jako naturalna reakcja na procesy zachodzące w organizmie kobiety. Oczywiście nie należy ignorować tej przypadłości i w każdym wypadku konsultować się z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze przyczyny. Bóle piersi mogą obejmować jedną pierś lub obydwie, a niekiedy jedynie tylko pewien fragment piersi. Może mieć charakter cykliczny (związany z cyklem miesiączkowym) lub niecykliczny (mogący mieć wiele przyczyn, np. uraz piersi).
PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego to bardzo częsta przyczyna bólu mięśni. Jak już wspomniano wyżej za ból odpowiedzialne są zaburzenia gospodarki hormonalnej u kobiet w wieku 20-40 lat. Przed pojawieniem się krwawienia u kobiet spada poziom estrogenów natomiast wzrasta jednocześnie ilość progesteronu, co powoduje że w tkance gruczolowej gromadzi się duża ilość wody. Wówczas piersi kobiety stają się bardzo twarde i nabrzmiałe, towarzyszy im bolesność. Ból piersi występujący w PMS pojawia się cyklicznie przed każdą miesiączką i znika po wystąpieniu krwawienia. Bóle te nie muszą pojawiać się podczas każdego cyklu, zdarza się, że bywają bardzo łagodne. Niekiedy bóle piersi są tak bardzo uciążliwe, że utrudniają kobiecie codziennie funkcjonowanie powodując ciągłe rozdrażnienie i nerwowość. Może się to przyczyniać do stanów depresyjnych.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Kłujący ból lewego sutka – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Odczuwam ból w lewej piersi – odpowiada Lek. Agnieszka Barchnicka
- Dlaczego odczuwam ból w piersi? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Ból piersi. Czy to normalne? – odpowiada Lek. Agnieszka Barchnicka
- Ból w piersi: czy to może być rak? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jaki może być powód bólu lewej piersi? – odpowiada Lek. Agnieszka Barchnicka
- Dlaczego mam te bóle w piersi? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Ból i drętwienie lewej piersi – odpowiada Lek. Agnieszka Barchnicka
- Ból przy dotknięciu prawej piersi przed miesiączką – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Bardzo bolesne miesiączki i ból w lewej piersi: co może być przyczyną? – odpowiada Lek. Maja Sidor-Lenkiewicz
artykuły
Ból piersi (mastalgia) - przyczyny, rodzaje, profilatyka
Ból piersi (zwany inaczej mastalgią) jest najczęst
Ból piersi - przyczyny, diagnostyka, leczenie, ból piersi w ciąży, nowotwór
Ból piersi, czyli mastalgia, jest objawem, który z
Ból piersi po bokach - najczęstsze przyczyny. Co powinno niepokoić?
Ból piersi po bokach, ale i na całej powierzchni t