Dlaczego mam te bóle w piersi?

Dzień dobry, Od dłuższego czasu, może od około roku odczuwam ból z boku lewej piersi. Bywały momenty, że ból się pojawiał, a później samoistnie znikał. W ostatnim czasie utrzymuje się każdego dnia i nie znika. Boli głównie kiedy naciskam. W przeszłości miałam wrażenie, ze wyczuwam guzek pod lewą pachą, w tym momencie go nie wyczuwam. Czy to może mieć związek z kawą? Pije codziennie od wielu lat mocną kawę, trochę się czuję od niej uzależniona. Od mniejwięcej trzech dni czuję też szczypanie i pieczenie pod obiema pachami, nie wiem czy to ma jakiś związek. Jakieś dwa tygodnie temu piłam alkohol. W ilości zapewne przekraczającej zalecaną ilość. Po tamtym zdarzeniu czułam ból w lewej pachwinie, trochę podobny w odczuciu do tego z lewej piersi. W pachwinie wyraźnie wyczuwałam "guzek", który bolał. Bolała mnie ta pachwina nawet, gdy nie dotykałam, czułam ból podczas chodzenia, itd. Chciałam się zgłosić do lekarza, ale po paru dniach samoistnie przeszło i nie byłam u lekarza. Najbardziej dokuczliwy jest dla mnie ten ból z boku lewej piersi. Czuję też takie zmęczenie i brak siły. Czasem, gdy jestem na zewnątrz, np. w sklepie, czuję się słabo. Wiem, ze powinnam się zgłosić do lekarza, ale bardzo jestem ciekawa też Państwa diagnozy. Będę wdzięczna za pomoc, dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Ból piersi, czyli mastalgia, jest objawem, który zazwyczaj wzbudza niepokój kobiet i jest częstym powodem wizyty u lekarza ginekologa. Szacuje się, że dolegliwości bólowe piersi dotyczą prawie 70% kobiet w wieku rozrodczym. Jednak bólu piersi nie należy lekceważyć. Często w przypadku wystąpienia bólu na myśl przychodzi nowotwór, jednak zazwyczaj przyczyna jest zupełnie inna. Ból może pojawić się z powodu źle dobranego stanika, PMS lub obecności brodawczaków i cyst.

Sytuacja, którą Pani opisuje trwa już dość długo i bardzo wskazana byłaby wizyta u lekarza ginekologa. Istotne informacje związane z taką wizytą może Pani znaleźć pod linkami:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-palpacyjne-piersi

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-usg-piersi

https://portal.abczdrowie.pl/jak-wyglada-badanie-u-ginekologa

Mimo że w większości przypadków przyczyna bólu piersi nie jest groźna, trzeba o nim poinformować ginekologa. Każda zmiana w piersi, z lub bez dolegliwości bólowych, powinna być zweryfikowana przez lekarza posiadającego doświadczenie w diagnostyce i leczeniu guzów piersi. Ustali on przyczynę bólu, a w razie potrzeby skieruje na odpowiednie badania diagnostyczne i wprowadzi odpowiednie leczenie. Najczęściej wykonywanymi badaniami są badania poziomu hormonów, mammografia, USG i biopsja (w przypadku zdiagnozowania guza piersi).

Oczekując na wizytę, może Pan wdrożyć działania profilaktyczne, które mogłyby pozytywnie wpłynąć na Pani zdrowie, czyli: aktywność fizyczna, prawidłowa masa ciała, ograniczenie alkoholu, zdrowa dieta, używanie bezpiecznych detergentów do czyszczenia, zażywanie witaminy D. Szczegóły w artykule poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-piersi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.