Dlaczego moje piersi bolą?

Dzień dobry. Od kilkunastu dni odczuwam dość mocny ból piersi, głównie przy dotyku. Ból zlokalizowany jest od zewnętrznej strony. Oprócz bólu co jakiś czas zabarwienie sutków zmienia się na bardzo jasny, wręcz biały- trwa to kilkanaście minut, po tym czasie wracają do naturalnego koloru. Wykonałam ostatnio pełen pakiet badań hormonalnych- nie wykazały one żadnych zmian, wszystko jest w normie. Ostatnie dwa cykle były bardzo nieregularne- poprzedni trwał 71 dni, obecnie jestem w 53 dniu cyklu, z zalecenia lekarza biorę Duphaston na wywołanie miesiączki. Z czym mogą mieć związek powyższe dolegliwości? Nie ukrywam, że są dla mnie dość uciążliwe, gdyż ból chwilami jest dość silny i narastający.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w Pani przypadku zalecamy wykonanie dodatkowych badań, takich jak mammografia, czy USG piersi. Pozwoli to wykluczyć ewentualne schorzenia, które mogą być przyczyną opisanych objawów.

Najczęściej takie symptomy występują z powodu zaburzeń hormonalnych, jednak jeżeli badania wyszły w normie, to warto wykluczyć inne możliwe przyczyny, takie jak infekcje piersi, guzy, torbiele lub stany zapalne, które również mogą powodować ból i zmiany w piersiach.

W przypadku silnego bólu można stosować leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen lub paracetamol, jednakże nie powinny być one stosowane długotrwale bez konsultacji z lekarzem.

Zalecamy monitorowanie stanu zdrowia i stałą kontrolę lekarską.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pani w tekstach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-piersi

https://portal.abczdrowie.pl/mastalgia-bol-piersi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.