Dlaczego odczuwam ten świąd po operacji żylaków?

Dzień dobry, Mija pół roku odkąd miałam operację usunięcia żylaków z prawej nogi metodą klasyczną-chirurgiczną. Moje pytanie brzmi, co może być przyczyną po tak długim czasie, odczuwania od tamtej pory na kostce, w miejscu po szwie, jakby nieswojej skóry, innego dnia jakiegoś dziwnego swędzenia ? Dodam, że w maju miałam tę samą operację, tylko nogi lewej, i zdarza się to naprawdę rzadko, a jak już,to jedynie swędzi. Czy to coś poważnego, a może normalnie u pacjentów się zdarza i kiedyś przejdzie? Jeśli można, to bardzo proszę o nieudzielanie odpowiedzi w stylu : nie mogę pani pomóc, proszę kontaktować się z lekarzem operatorem, ponieważ nie mam możliwość kontaktu z lekarzem operatorem. Pytam tylko, co to może być i jaka przyczyna, a nie żądam leczenia. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonała Pani operację usunięcia żylaków. To istotny proces leczenia tak uciążliwej przypadłości. Nieleczone żylaki mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie oraz codzienne funkcjonowanie, nie licząc względów estetycznych.

Operacja usunięcia żylaków należy do stosunkowo bezpiecznych zabiegów, o niskim ryzyku powikłań. Całkowita regeneracja tkanek może trwać nawet do 12 miesięcy. Istotnym jest, żeby w pierwszych dniach po zabiegu stosować specjalne pończochy uciskowe.

Bardzo często zdarza się, że skóra w miejscu szycia może być bardziej podatna na różne urazy oraz wrażliwsza. Może występować świąd, mrowienie między innymi pod wpływem zmian pogody, czy wysokiej temperatury otoczenia.

Zalecamy Pani w razie wszelkich wątpliwości konsultację z lekarzem internistą lub chirurgiem, aby ocenił stopień gojenia oraz zdecydował o dalszym ewentualnym postępowaniu.

Należy pamiętać, aby skórę nóg, zwłaszcza w takich swędzących miejscach odpowiednio nawilżać, aby chronić przed przesuszeniem.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-po-operacji-dbac-o-nogi

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-inwazyjne-zylakow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.