Dlaczego partner boi się ciąży?

Mój partner panicznie boi się tego, że zajdę w ciążę. Właściwie jego lęk rozpoczął się od naszego pierwszego i ostatniego współżycia (prawie rok temu). Ja - jako osoba kompletnie niedoświadczona oraz on - z dwiema partnerkami seksualnymi na koncie, dlatego bardzo zachęcał mnie do rozpoczęcia przygody z seksem, bo przecież "seks to podstawa związku" jak mówił. Zaufałam mu w tych sprawach, myślałam, że jest na tyle odpowiedzialny, że gdy cokolwiek się zdarzy, to będzie mnie wspierał. Niestety, po pierwszym razie czas oczekiwania na miesiączkę delikatnie się wydłużył i wtedy zaczęła się panika, która trwała przez wiele miesięcy. Myślałam, że wszystko się zmieni, gdy zacznę stosować antykoncepcję, więc od 3 miesięcy zażywam tabletki antykoncepcyjne. Niedawno spróbowaliśmy uprawiać seks analny, ponieważ partner nadal nie był zdecydowany. Kilka dni później bolał mnie brzuch - był to objaw zbliżającej się miesiączki - ale on stwierdził, że jest to zwiastun ciąży i stres wrócił. Nie wiem już, co mam robić. Partner reaguje tak na każdą moją dolegliwość i za każdym razem mówi, że mi nie ufa, dlatego kontroluje mój kalendarz, w którym zapisuje sobie cykl menstruacyjny. Chciałabym wiedzieć, jak pomóc partnerowi. Dlaczego dopiero ze mną zaczął odczuwać stres związany z ewentualnym zajściem w ciążę ?

Szanowna Pani,

Warto, aby Pani partner skontaktował się z psychoterapeutą, ponieważ w przypadku fobii u tego mężczyzny będzie Pani narażona na nieustanną frustrację i liczne presje z jego strony. Zaczęła Pani brać tabletki antykoncepcyjne, później zgodziła się Pani na seks analny... Jak Pani się z tym czuje? Czy interpretuje to Pani jako naruszenie swoich granic? Z jednej strony Pani partner zakomunikował, że seks jest dla niego podstawą związku, a z drugiej - sabotuje Państwa zbliżenia z powodu przeżywanego przez siebie stresu i lęku przed ciążą. Zastanawia mnie Pani zdanie, w którym wybrzmiewa Pani nadzieja, że partner jest człowiekiem odpowiedzialnym i, że będzie Panią wspierał w każdej sytuacji - czy ten związek według Pani jest poważny, a więc m.in. pełen zaangażowania i prawdziwej bliskości czy też bardziej przypomina etap wzajemnego poznawania się i próbowania tworzenia czegoś razem? Kontrolowanie Pani przez partnera może również być objawem jego fobii, co z kolei bezpośrednio wpływa na kryzys w obszarze zaufania w bliskiej relacji. Pani pytanie na samym końcu listu wskazywać może na postawę poszukiwania w samej sobie winy za zaistniały problem - czy jest Pani pewna, że ten mężczyzna nie miał podobnych trudności w przeszłości? Często lęk przed ciążą u mężczyzn wynika z doświadczeń rodzinnych (np. bardzo trudnej relacji z ojcem), dlatego tak ważne jest podjęcie przez niego psychoterapii.

Namawiam Panią do dbania o siebie w tym związku i określania własnych granic.

Życzę Pani dużo dobrego.