Odczuwanie pożądania do starszych kobiet

mam 21 lat i jestem mezczyzną a podobają mi się kobiety w wieku 30-40 lat, także po 40 górna granica to 50 lat. Czy to normalne? Czy to parafilia?

odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY.pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza

Dzień dobry.

Nie wydaje się, by Pańska "dolegliwość" można uznać za coś nienormalnego. Wielu młodym mężczyznom, szczególnie tym, którzy nie nawiązali jeszcze relacji z kobietami - równolatkami - podobają się kobiety starsze. Przyczyny tej sytuacji mogą być różnorakie - od tych bardziej złożonych - związanych np. z zależnością emocjonalną od matki, po prostsze - związane np. z przeświadczeniem, że starsze kobiety są bardziej doświadczone w seksie i będą bardziej wyrozumiałe wobec młodszych i niedoświadczonych jeszcze partnerów.

Pańską "preferencję" można byłoby definiować jako parafilię wtedy, gdy nie byłby Pan zdolny do współżycia i nawiązania relacji z partnerkami w podobnym wieku czy młodszymi, a osiągał satysfakcję wyłącznie w relacji ze znacznie starszymi od siebie kobietami. Nawet jednak jeśli tak by było, nie ma powodu do uznania powyższego za nienormalne. Przyjmuje się bowiem, że jeżeli jakaś forma zachowania seksualnego odpowiada obojgu partnerom - nie można go uznać za odbiegającą od normy (w tym konkretnym związku).

Jeżeli jest Pan zainteresowany zgłębianiem tajników ludzkiej (i własnej) seksualności, może Pan skorzystać z konsultacji seksuologicznej, podczas której mógłby Pan bliżej przyjrzeć się nurtującym Pana problemom i pytaniom.

Pozdrawiam.