Dlaczego koleżanka woli starszych mężczyzn?

Czemu koleżanka woli starszych mężczyzn podoba jej starszy o 18 lat pewien mężczyzna i cały czas myśli o nim gada czy jakoś mogę jej pomóc.

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry,
czynniki decydujące o preferencjach wyboru danego partnera są bardzo różne. W społeczeństwie funkcjonują pewnego rodzaju stereotypy dotyczące różnicy wiekowej między partnerami. Różnica większa 10 lat jest postrzegana, jako coś odmiennego od przyjętego standardu. Natomiast dobór partnera może mieć psychologiczne znaczenie. Niektóre kobiety preferują mężczyzn znacznie starszych, ponieważ uważają, że tacy mężczyźni są dojrzalsi, stabilni w uczuciach, dają poczucie bezpieczeństwa, opieki, można na nich polegać. Starszy partner jest też bardziej doświadczony, dlatego może lepiej rozumieć potrzeby partnerki. Być może Pani koleżanka doznała zawodu będąc w związku z mężczyzną w podobnym wieku. Zraziło ją to i stwierdziła, że starszy mężczyzna jej nie zawiedzie. Czasem te potrzeby mogą wynikać również z chęci wypełnienia jakiś braków związanych np. z wychowywaniem się bez ojca, bądź słabym kontakcie z ojcem. Wówczas taka kobieta może podświadomie odczuwać potrzebę rekompensaty tej utraconej relacji z ojcem w postaci związku ze znaczni starszym mężczyzną. Jeżeli relacja ze starszym mężczyzną jest zdrowa i konstruktywna, oboje partnerów jest zadowolonych i nie przejawiają w tym zakresie żadnych patologii, to nie jest to powód do niepokoju. A częste myślenie i mówienie o partnerze może wynikać z początkowej fascynacji partnerem i nawiązaną relacją, co jest niezależne od wieku.
Pozdrawiam,
Joanna Szlasa