Zapytaj lekarza

1 , 0 3 3 , 3 7 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy masturbacja może źle wpływać na potencję?

Dzień dobry!

Fakt, że mężczyzna masturbuje się, będą w stałym związku może mieć różne przyczyny. Niekiedy jest to przyzwyczajenie do pornografii i masturbacji tak silne, że nie umie on czerpać pełnej przyjemności z seksu z partnerką.
Niekiedy seks z partnerką jest zbyt rzadki lub niewystarczająco satysfakcjonujący wobec dużego libido lub specyficznych potrzeb mężczyzny.

Często jednak sporadyczna masturbacja obojga partnerów istnieje równolegle do udanego wspólnego życia seksualnego i nie jest to żadnym problemem.

Pozdrawiam!

Psycholog, seksuolog i mediator rodzinny. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
0

Przyczyn może być wiele. Jeżeli masturbacja jest w związku i nie jest owiana tajemnicą, to nie stanowi większego problemu. Może stanowić urozmaicenie życia sensualnego pary. Jeśli natomiast jest substytutem bliskości, erotyczności którą masturbując się odbieramy związkowi to już niepokojące. Jeżeli sex w pojedynkę jest zamiennikiem za seks w parze, warto zadać sobie pytanie co mi to daje, czego boje się brać od partnera. Obie strony w związku powinny dbać o jakość erotyki w relacji. Rozmowy o intymności o naszych potrzebach i zahamowaniach są bardzo delikatne ale bez nich trudno o satysfakcjonujące życie płciowe.

0

Preferowaną i główną formą aktywności w związku powinny być regularne kontakty między partnerami.
Praktyki autoerotyczne (masturbacja) zwykle są obecne, ale stanowią znaczną mniejszość.I to jest OK.
Jeśli proporcje są inne, to może oznaczać problem.
Żeby go zdefiniować, to warto udać się do specjalisty, najlepiej psychologa seksuologa.
Czasami wystarczają rozmowy partnerów, ale raczej niezbyt często. Pozdrawiam.

Specjalista psychiatrii i seksuologii z wieloletnim doświadczeniem w tych dziedzinach. Pełnił funkcję Konsultanta Regionalnego Medycyny Seksualnej. Członek założyciel Polskiego Towarzystwa Terapeutycznego oraz członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej, Europejskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej i Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy