Masturbacja partnera a problemy w związku

Witam!Mam 18 lat, a mój partner 30 jesteśmy ze sobą półtora roku. Bardzo się kochamy lecz coraz częściej się kłócimy, problem leży w tym że on prawie każdej nocy się masturbuje przy zdjęciach młodych dziewczyn lub porno filmów.Mogę dać mu co tylko zechcę lecz on i tak woli masturbacje, a przecież też jestem młoda i atrakcyjna. Nie wiem co o tym sądzić czy to jest normalne że mój facet woli masturbacje niż stosunek ze mną? Coraz bardziej jest mi z tym źle, czuję że już mu niewystarczam. Lili

Masturbacja jest zupełnie normalna i często jest satysfakcjonującym uzupełnieniem seksu z partnerem lub partnerką; i jako taka nie powinna być niepokojąca. Podobnie z korzystaniem z pornografii. Nie powinny być traktowane jak coś nienormalnego czy być powodem do zazdrości czy wątpienia we własną atrakcyjność.

Jednak sytuacja kiedy masturbacja zastępuje seks jest dość niepokojąca, często wskazuje, że w związku dzieje się coś niepokojącego; i to wcale nie koniecznie na gruncie seksualnym. Nie podam Ci gotowego rozwiązania, z przede wszystkim szczera rozmowa z partnerem co do kwestii wzajemnych oczekiwań. Tak dotyczących seksu jak i innych elementów waszego związku.

Na koniec taka małą podpowiedź. Nic wbrew sobie, ale jeśli pornografia jest dla twojego partnera bardzo podniecająca, to możesz to wykorzystać.

Pytanie co dzieje się w sferze potrzeb i oczekiwań partnera? Dlaczego wybiera taka metodę zaspokojenia, która oddala go od Pani? Co się kryje za tym dystansowaniem się? Warto o tym rozmawiać, pytać właśnie o potrzeby, oczekiwania, mówić o swoich potrzebach, oczekiwaniach, wspólnie szukać możliwości. N a początek rozmowa i jasna komunikacja powinna pomóc. W razie nasilenia kryzysu można także skorzystać z pomocy terapeuty par i małżeństw albo seksuologa.