Dlaczego po odstawieniu tabletek zaczęło boleć mnie podbrzusze i sutki?

Witam!

Mam problem, od tej pory co przestałam brać tabletki antykoncepcyjne, zaczęło boleć mnie od kilku dni podbrzusze i sutki. Czy to mogą być objawy ciąży? Proszę o odpowiedź, bo się niecierpliwie i nie wiem co mam robić? Mam 21 lat.

Pozdrawiam, Sandra

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Działania niepożądane związane ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej mogą występować w jej trakcie, jak również mogą występować przez krótki czas po jej odstawieniu.
Obecność takich objawów jest tym bardziej prawdopodobna jeśli podczas stosowania antykoncepcji (szczególnie na początku) występowały jakiekolwiek działania niepożądane.
Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej u niektórych kobiet mogą występować m.in. dolegliwości bólowe podbrzusza, piersi, krwawienia śródcykliczne, zmiany masy ciała, pogorszenie nastroju.
Jeśli istniały zachowania mogące stworzyć możliwość ciąży to należy wykonać test ciążowy w celu wykluczenia ciąży.
W przypadku wyniku negatywnym dolegliwościom można będzie przypisać odstawieniu antykoncepcji hormonalnej.
Dolegliwości w tej sytuacji powinny ustąpić w ciągu 1-2 miesięcy.

Redakcja abcZdrowie.pl