Dlaczego podczas leczenia psychiatrycznego pojawia się duży apetyt?

Witam. Bardzo bym prosił o odpowiedź lekarza,najlepiej psychiatry. Mam depresję, biorę od kilku dni Zoloft 50 mg. Lek miał zmniejszać apetyt,a ja mam bardzo duży. Cały czas jestem głodny. Czy to jest skutek uboczny leku,który może minąć? W ciągu jakiego czasu? Dziękuję z góry za odpowiedź. Pozdrawiam.

Dobry Wieczór Panu,

Każdy reaguje indywidualnie na leczenie farmakologiczne.
Z mojej strony mocno zachęcałabym Pana do podjęcia terapii, która nie ma skutków ubocznych.
Jedynym skutkiem mogłoby być skuteczne wyzdrowienie..., terapia wymaga jedynie zaangażowania i otwartości na pracę terapeutyczną.

Życzę Panu tylko dobrego samopoczucia,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Jestem psychologiem ale czuję się kompetentna by odpowiedzieć na to pytanie. Długo współpracuję z psychiatrami w leczeniu depresji i mam obserwacje, że w przypadku leków p. depresyjnych docelowe efekty terapeutyczne pojawiają się nie wcześniej niż po 4 tygodniach. Do tego czadu lek może dawać objawy paradoksalne , czyli przeciwne do zamierzonych, np. rozdrażnienie lub nasilenie apetytu. Tak więc dopiero po upływie min. miesiąca można będzie stwierdzić, że lek nie działa zgodnie z zamiarem. Jeśli tak będzie można poprosić lekarza o zastosowanie leku, który w większym stopniu wpłynie na zahamowanie apetytu. Z moich obserwacji są takie leki na receptę, nie wolno mi ich w żaden sposób reklamować więc nie mogę podać nazwy. Lekarz na pewno będzie wiedział o jakie chodzi i jeśli uzna, że w Pana przypadku nie ma przeciwwskazań zapewne je Panu zaleci. Najważniejsza zasada w leczeniu to zaufanie do swojego lekarza i otwarty dialog. Proszę mu opowiedzieć o swoich obawach, to najlepsza droga. Pozdrawiam serdecznie. Magdalena Bąk. http://psychoterapeutka.net.pl/