Czy Zoloft powoduje świąd skóry?

Witam. Zacząłem przyjmować lek zoloft na nerwice , od pierwszego dnia przyjmowania mam uczucie pieczenia skóry w różnych miejscach , czy jest to normalna relacja ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Zoloft to preparat stosowany w leczeniu depresji oraz zaburzeń lękowych. Należy do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Substancją czynną tego leku jest sertralina. Więcej na temat tego leku może Pan przeczytać np. pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/zoloft-charakterystyka-dawkowanie-wskazania-przeciwwskazania-skutki-uboczne.

Zoloft, jak każdy inny preparat, niesie ze sobą ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych. Część pacjentów doświadcza ich zwłaszcza w początkowym okresie stosowania. Zwykle są one łagodne i mijają samoistnie. Pełna lista możliwych skutków ubocznych preparatu zawarta jest przez producenta w ulotce. Na tej liście znajdują się objawy dermatologiczne, takie jak: świąd i zaczerwienienie skóry, wysypka, plamy, obrzęk, reakcje skórne na słońce. Objawy pieczenia, które pojawiły się u Pana już pierwszego dnia, mogą wskazywać na alergię bądź nadwrażliwość na jakiś składnik leku (lub interakcje z innymi lekami czy preparatami). Jest to zdecydowanie sytuacja wymagająca pilnej konsultacji z lekarzem.

Na podobne pytanie o skutki uboczne Zoloftu odpowiedzieli też już nasi specjaliści. Odpowiedź znajdzie Pan np. pod linkiem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/intensywne-pieczenie-i-klucie-skory-po-rozpoczeciu-stosowania-zoloft.

Pozdrawiam Pana serdecznie i życzę zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.