Jaki lekarz może zdiagnozować anoreksję?

Kto diagnozuje anoreksję? Czy może to zrobić np. psycholog kliniczny albo psychoterapeuta, czy robi to tylko lekarz psychiatra? Czy możliwe jest postawienie diagnozy bez konsultacji z dietetykiem?

Szanowna Pani, powyższa diagnoza znajduje się w kategorii F (F50) klasyfikacji ICD-10, wobec powyższego najbardziej kompetentnymi osobami do wystawienia takiej diagnozy będzie psycholog kliniczny w porozumieniu z lekarzem psychiatrą.
Pozdrawiam

Anoreksję zarówno stwierdza się jak i leczy interdyscyplinarnie, czyli uruchamia wszystkie niezbędne służby medyczne potrzebne do uzdrowienia konkretnego przypadku. Czasem, w początkowej fazie wystarczy szybka interwencja psychoterapeutyczna. Często potrzebna jest terapia systemowa rodziny. Jednak, gdy choroba jest bardziej zaawansowana niezbędne staje się dodanie farmakoterapii oraz wdrożenie leczenia dietetycznego, a także konsultacje gastrologiczne. Ostatecznie nieleczona Anoreksja może przybrać tak zaawansowany stan, że zagraża życiu. Niezbędne więc staje się umieszczenie chorego w szpitalu i holistyczne objęcie opieką medyczną. Pozdrawiam serdecznie i życzę jak najszybszego wyzdrowienia. Magdalena Bąk. http://psychoterapeutka.net.pl/