Atrofia mózgu w anoreksji

Atrofia mozgu w anoreksji. Moja 16-letnia corka, anoreksja od 5-ciu lat. W wyniku tygodniowej glodowki (BMI 11,4)znalazla sie w klinice. Stabilizacja organizmu, wzrost wagi o kilka kg, tomografia komputerowa wykazala atrofie mozgu. Corka ma ogromne problemy z pamiecia, orientacja w czasie i przestrzeni. Jaka jest szansa, ze organizm sie zorganizuje i osiagnie poprzednia sprawnosc?

Anoreksja jest jednym z najbardziej wyniszczających organizm zaburzeń psychicznych. Niezbędna jest jej długotrwała psychoterapia. Również w zakresie procesów poznawczych. Teraz jedynie praca i ćwiczenia pamięci, koncentracji itd. mogą przeciwdziałać problemom poznawczym. Atrofia powinna zostać wyhamowana w wyniku leczenia (również medycznego), lecz nie cofnie się tego, co już zostało w organizmie zniszczone.

Witam serdecznie. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na Pani pytanie. Możliwa jest poprawa sprawności funkcji poznawczych ale na początek trzeba zbadać ich stan obecny. Zachęcam do konsultacji psychologicznej, psycholodzy mają narzędzia diagnostyczne z zakresu neuropsychologii. Warto rozważyć psychoterapię dla córki ale to pewnie usłyszy Pani w ośrodku, często jest to terapia z udziałem rodziny i jeśli otrzymacie takową propozycję to gorąco zachęcam.