Anoreksja i metody leczenia

Dzień dobry! Mam 18 lat i od ponad roku choruje na anoreksje obecnie waze 40 kg przy wzroście 165 cm. Zrozumiałam ze jestem chora i staram sie z tego wyjsc ale łatwo nie jest. Narazie jem ok 1600 kcal dziennie i moje pytanie brzmi czy jesli moja waga nadal bedzie sie utrzymywala na tym samym niskim poziomie to niedługo umrę? Ponadto od ponad roku nie mam miesiączki, jestem strasznie blada, ciągle ospala i zmęczona a w nocy nie moge spac, mam problemu z koncentracją, jest mi caly czas zimno.

Dzień dobry,

Podstawową metodą leczenia zaburzeń odżywiania jest psychoterapia, czasem stosuje się leczenie psychiatryczne.
Stąd jeżeli chce Pani wyzdrowieć to proszę udać się do lekarza psychiatry (w Poradni Zdrowia Psychicznego), który po zbadaniu Pani stanu - zaproponuje odpowiednie postępowanie (leczenie ambulatoryjne/na oddziale szpitalnym; farmakoterapia/psychoterapia).

Anoreksja jest chorobą, która może prowadzić do śmierci. Warto podjąć leczenie w specjalistyczny ośrodku zaburzeń jedzenia. Zachęcam do tego, gdyż na tym etapie leczenia na "własną rękę" może nie przynieść wystarczających efektów.

Anoreksja jest przede wszystkim leczona psychoterapia z ciągłą konsultacją ze strony lekarzy i dietetyków. Dzialanie w zespole daje najlepsze efekty. I tak- nieleczona anoreksja wyniszcza organizm (fizycznie, ale i psychicznie) i może prowadzić do śmierci. Proszę udać się zatem do specjalisty. Pozdrawiam

Droga Pani!

Niestety prawdą jest, iż zbyt niska masa ciała powoduje ogromne zniszczenia w całym organizmie. Często ujawniające się nawet po wyjściu z choroby. Domyślam się, że walka nie jest łatwa, ale nie wolno się poddawać. Pani zdrowienie powinno być wspierane zarówno przez dietetyka jak i psychoterapeutę. Czy Pani dieta była rozpisywana lub kontrolowana przez specjalistę? Pytam, ponieważ nieprawidłowo zbilansowany jadłospis nie będzie Pani pomagał w polepszaniu obecnego stanu. Blada skóra jest najpradopodobniej wynikiem anemii, a pozostałe problemy ewidentnie są konsekwencją długotrwałego niedożywienia organizmu. Jednakże można to zmienić. Mam już doświadczenie w podobnych przypadkach, więc chętnie doradzę, gdyby miała Pani wątpliwości.

Istnieje również możliwość skorzystania z pomocy szpitalnej. Na oddziale mogłaby Pani poddać się procesowi dożywienia, dzięki czemu zostaną uzupełnione wszelkie niedobory występujące w Pani organizmie.

Gdyby miała Pani jeszcze pytania, to zapraszam do kontaktu!

Pozdrawiam!

kontakt@dietetycznaodnowa.pl
dietetycznaodnowa.pl

Czy jest Pani pod opieką specjalisty? Anoreksja to poważna choroba, która może być tragiczna w skutkach. Jeżeli nie korzysta Pani z pomocy terapeuty i dietetyka, zachęcamy aby jak najszybciej się do nich zgłosić. Jadłospis powinien być ułożony przede wszystkim pod kątem Pani obecnego stanu zdrowia. Dodatkowa konieczna jest praca ze specjalistą zajmującym się zaburzeniami odżywiania, która pozwoli Pani na realizację terapii żywieniowej. Jest to trudne schorzenie, które wymaga interwencji specjalistycznej. Działanie na własną rękę może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

Szanowna Pani,
przede wszystkim gratuluję samoświadomości i zauważenie potrzeby leczenia. Tak niska waga jest bardzo niebezpieczna dla Pani zdrowia i życia.

W Pani przypadku konieczna jest współpraca z psychologiem, który zajmuje się zaburzeniami odżywiania. Pomocny będzie także dietetyk, który ustali odpowiednią dietę pomocną w powrocie do prawidłowej masy ciała.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań
Poradnia Dietetyczna Świat Odżywiania
www.swiatodzywiania.pl

Anoreksja jest bardzo poważną chorobą, a nie zwykłymi zaburzeniami odżywiania. Przede wszystkim proszę się udać do psychiatry!!!!.
Specjalista po dokładnym przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego będzie mógł postawić diagnozę i dobrać odpowiednie postępowanie. Oceni też nasilenie Pani objawów i zdecyduje, jeśli będzie taka potrzeba, o zastosowaniu farmakoterapii, psychoterapii lub obu metod łącznie.