W Pani przypadku z całą pewnością konieczne jest odwiedzenie dietetyka, aby wszelkie postępowania dobrać indywidualnie, a poprzedzić je oceną stanu zdrowia i odżywienia. Szukanie na własną rękę rozwiązań będzie niebezpieczne.
Droga Pani!
Anoreksja jest bardzo poważną i wyniszczającą organizm chorobą. Wychodzenie z niej jest długotrwałym procesem. Podczas leczenia oraz w okresie późniejszym bezwzględnie konieczne jest zapewnianie sobie dostarczania wszystkich składników odżywczych. Nie należy zapominać również o pomocy psychologicznej.
Nie jestem przeciwniczką stosowania odpowiednio zbilansowanej diety wegańskiej, jednakże uważam, że powinna stosować ją Pani ze szczególną ostrożnością i pod kontrolą dietetyka. Podczas wychodzenia z anoreksji nie polecam stosowania diety surowej. Może być niewystarczająca do odbudowywania zniszczeń wyrządzonych przez chorobę.
W przypadku niedoborów witaminy D i żelaza należy stosować suplementację tych składników, bowiem ich odpowiedni poziom jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowanie organizmu.
Zachęcam do nawiązania współpracy z dietetykiem, który pomoże Pani odpowiednio odżywić się i uzna, kiedy będzie możliwość zmiany jadłospisu na wykonywany z produktów surowych.
Pozdrawiam!
kontakt@dietetycznaodnowa.pl
dietetycznaodnowa.pl
Przy wychodzeniu z anoreksji organizm potrzebuje niezwykle dużo składników odżywczych, które mają za zadanie naprawienie wszelkich strat spowodowanych przez chorobę. Weganizm jest ryzykownym posunięciem. Może zacznie Pani od wegetarianizmu bez ryb i mięsa, ale z produktami takimi jak jaja, nabiał. Będzie to na pewno lepsze wyjście. Jeżeli jednak jest Pani mocno zdecydowana niezbędna jest wizyta u dietetyka, który z pomocą odpowiednich programów ułoży dla Pani zbilansowaną i pełnowartościową terapię żywieniową. Na wizytę warto zabrać ze sobą wszystkie aktualne wyniki badań. Podpowie też, w jakiej dawce suplementować żelazo, wit. B12 oraz wdroży odpowiednie kroki w celu zwiększenia stężenia żelaza w Pani organizmie.
Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444
Witam serdecznie
W zależności od stanu zdrowia, oraz stanu wyniszczenia organizmu dla każdej osoby można w sposób indywidualny ułożyć specjalistyczny plan żywieniowy uwzględniający predyspozycje żywieniowe pacjenta. Nie polecam stosowania tego typu diet na własną rękę, należy udać się do dietetyka. Nie wiem w jakim jest pani obecnie stanie, jednak często pacjentki anorektyczne chcąc pozbyć się z codziennego jadłospisu największej ilości produktów zaczynają stawać się wegetariankami,wegankami jednak jest to spowodowane w większości chorobą. Nie twierdze, że i w pani przypadku tak jest natomiast z doświadczenia wiem, że anoreksja jest okropną chorobą, chorobą dążącą do śmierci.! Dlatego też tak jak wspominałam proszę udać się do specjalisty, ponieważ może sobie pani bardzo zaszkodzić pozdrawiam
Szanowna Pani,
gratuluję podjęcia kroków zmierzających w stronę wyleczenia - to bardzo ważna decyzja.
Pani organizm potrzebuje wiele składników odżywczych aby organizm się odbudował po chorobie. Przejście na "surowy wegetarianizm" w Pani przypadku może być ryzykowne, tak jak i weganizm. Te diety mogą dostarczać zbyt mało wspomnianych przeze mnie składników odżywczych potrzebnych do odbudowy organizmu. Proponuję rozpatrzeć inne odmiany wegetarianizmu. Jeśli chodzi o niedobory witaminy D i żelaza, w Pani przypadku, niezbędna jest suplementacja.
Jednak przede wszystkim, zalecałbym kontakt z dietetykiem, który dopasuje żywienie dokładnie do Pani i odpowiednio zbilansuje Pani dietę.
Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Żywienie podczas fazy wychodzenia z anoreksji – odpowiada Mgr Adrian Kowalewski
- Czy zanim przejdę na wegetarianizm powinnam iść do dietetyka? – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Ile może przytyć osoba z anoreksją, która zjada 8 tys, kcal przez tydzień? – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Obżeranie się po zrzuceniu wagi – odpowiada Mgr Monika Kotlarek
- Czy wegetarianizm rzeczywiście zwiększa ryzyko anemii? – odpowiada Mgr inż. Maria Jagiełło
- Wychodzenie z anoreksji a węglowodany – odpowiada Mgr Adrian Kowalewski
- Wegetarianizm u 12-latków – odpowiada Mgr inż. Justyna Antoszczyszyn
- Brak mięsa w jadłospisie a polepszenie wyników – odpowiada Mgr Kamila Lemańska
- Jak leczyć zaburzenia odżywiania? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Czy osoba o wadze 115 może zajść w ciążę? – odpowiada Mgr Joanna Wardenga
artykuły
Suplementacja jako uzupełnienie żywienia kobiet ciężarnych
Ciąża to stan fizjologiczny, który charakteryzuje
Pięć najczęstszych pytań o dietę wegetariańską. Odpowiada dietetyk
Polacy coraz chętniej ograniczają mięso. Niektórzy
Dieta dla rocznego dziecka - zasady komponowania i przepisy dla malucha
Po 1. roku życia maluszek przestaje być niemowlęci