Jak leczyć zaburzenia odżywiania?

Witam. Od pewnego czasu mam zaburzenia odżywiania. Zazwyczaj jem po 400-800kcal dziennie. Ostatnio jednak z powodów problemów osobistych podczas diety zdarzają mi się napady obżarstwa. Umiem zjeść wtedy w ciągu kilku godzin 3000 kcal, do czego mój organizm zupełnie nie jest przyzwyczajony. Chce mi się wymiotować, jest mi słabo, czuję że zemdleję. Jak temu zapobiec?

Witam Panią,
Napady głodu, zwiększony apetyt, obżarstwo są najczęściej wynikiem źle zbilansowanej diety. Innym powodem mogą być emocje, stres. U Pani można się zastanowić czy nie występują objawy anoreksji i bulimii. Jada Pani bardzo niewiele, głodzi Pani swój organizm a następnie ie wytrzymuje i się objada. Do niczego dobrego to nie doprowadzi.
Zaburzenia odżywiania sa poważną chorobą i trzeba jak najszybciej reagować. Jeżeli nie uda się Pani sprostać temu problemowi samodzielnie proponuje udać się o pomoc do psychologa a następnie dietetyka.
Dieta powinna zawierać wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki odżywcze. Jeżeli występują braki to organizm zaczyna się,,domagać'' ich uzupełnienia a Pani odczuwa wzmożony apetyt. Aby temu zapobiec powinna Pani zadbać o pełnowartościową dietę. Jeżeli zadba Pani o zdrowe nawyki żywieniowe to napady głodu minął. Należy szukać bezpośredniej pomocy specjalistów.

kontakt: joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk