W wychodzeniu z anoreksji nauczenie się sposobu zywienia to jedynie jeden z wielu elementow nad którymi trzeba pracować. Przypuszczam, że nie obędzie się bez pomocy specjalisty. Anoreksja bowiem jest zaburzeniem psychicznym, które ma różne podłoże (a nie dotyczy tylko tego czy jem czy nie jem) i należy do tych źródeł dotrzeć i je zniwelować. Przepracowanie problemu jest tutaj niezbędne. Dlatego polecam zgłosić się na terapię psychologiczną. Pozdrawiam.
Anoreksja jest jednym z najbardziej śmiertelnych schorzeń psychicznych. Jej leczenie jest trudne, długie i będzie wymagało ogromnej pracy ze strony Pani oraz Pani najbliższych. Trzeba wiedzieć, że w przebiegu anoreksji dochodzi nie tylko do znaczących zmian w organizmie, ale także w Pani psychice, dlatego w zależności od tego ile trwa choroba, jak duży jest spadek masy ciała pojawiają się kolejne następstwa. Istotny jest także fakt, że wyleczenie anoreksji nie powoduje odwrócenia wszystkich negatywnych efektów - część z nich to po prostu trwałe skutki głodówki, dlatego radziłabym zadbać o siebie, znalezienie odpowiedniego specjalisty, który ma doświadczenie w leczeniu anoreksji, np. psychologa klinicznego pracującego jako psycholog żywienia.
Według mnie powinna być Pani równolegle pod opieką właśnie takiego specjalisty oraz dietetyka. Pracuję jako psycholog żywienia i wg mnie w Pani przypadku dieta 1000 kalorii jest zbyt skromna. Sugerowałabym udanie się do specjalistów, rozpoczęcie terapii, która powinna Pani pomóc oraz zwiększyć masę ciała poprzez odpowiednio dobraną dietę.
Życzę powodzenia!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl
Witam,
Nie napisała Pani, czy podjęła Pani leczenie zaburzeń odżywiania. Jeśli nie, to gorąco do tego zachęcam. Zaburzenia odżywania, czyli np. anoreksję leczy się poprzez psychoterapię, czasem gdy jest to uzasadnione stanem organizmu i nasileniem objawów także poprzez farmakoterapię. Innymi słowy osoby cierpiące na tego rodzaju trudności są w kontakcie terapeutycznym z psychoterapeutą i czasem także z lekarzem psychiatrą. Jeśli chodzi Pani na psychoterapię, to zachęcam, by omówiła Pani trudności z psychoterapeutą, jeśli nie chodzi Pani, to raz jeszcze zachęcam by nie zwlekając rozpoczęła Pani leczenie. Pani wypowiedź może sugerować, że przynajmniej niektóre objawy jeszcze się utrzymują - mam na myśli ten lęk przez przytyciem, kiedy to Pani osiągnęła wagę 50 kg i po tym jak się przestraszyła schudła Pani do 48 kg. Na Śląsku jest bardzo szeroka oferta leczenia tego rodzaju trudności.
Jeśli to Panią zainteresuje, to także zapraszam na moją stronę internetową. W zakładce "czytelnia" poświęciłam kilka słów zaburzeniom odżywania, w tym także anoreksji.
Jeśli będzie Pani miała dodatkowe pytania, lub też będzie Pani zainteresowana umówieniem wizyty, to zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam
Karolina Matlak
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- W jaki sposób przytyć i wyjść z anoreksji? – odpowiada mgr inż. Katarzyna Krupińska
- Czy to mogą być objawy anoreksji? – odpowiada Mgr Karolina Matlak
- Jak odzyskać miesiączkę po zaburzeniach odżywiania? – odpowiada Mgr Magdalena Hanna Nagrodzka
- Czy powinnam schudnąć z moją wagą? – odpowiada Mgr Ewelina Skrzek
- Anoreksja i dopasowanie diety – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Pierwsze objawy anoreksji u nastolatki – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Ile powinna jeść osoba z anoreksją? – odpowiada Mgr Dorota Pawlik
- Czy to pierwsze objawy anoreksji? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak mam postępować w przypadku anoreksji? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Czy ja mogę mieć anoreksję? – odpowiada Mgr Marzena Miodońska-Winkler
artykuły
Psychoterapia online
Jestem psychoterapeutką, która większości swoich k
Pomoc psychologiczna w związku z epidemią koronowiursa. Nasi eksperci czekają na Twoje pytania
Rozwijająca się epidemia koronawirusa przyczyniła
Operacje bariatryczne - ratunek dla osób cierpiących na otyłość
Wiecznie się odchudzałem, ale gdy tylko udało się