Czy mam rozległe uszkodzenie mózgu?

Witam Dnia 23.04 2017 mialem uraz glowy - wstrzasnienie mozgu i peknieta czaszka. Do tej pory mam trudnosci z koncentracja i pamiecia. Robilem rezonans lecz nie wykazal zmian. Czytalem, ze im bardziej ciezsze uszkodzenia mozgu, tym mniej zmain w MRI - takie amerykanskie podejscie. Co mam robic zeby poprawic pamiec i koncentracje?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

jeśli chodzi o rozległe uszkodzenie mózgu, warto ufać lekarzom, którzy odwołują się wprost do wyników badań obrazowych, takich właśnie jak rezonans magnetyczny – jedno z najdokładniejszych badań, które można wykonać. Teoria odnośnie tego, że „im bardziej cięższe uszkodzenia mózgu, tym mniej zmian w MRI” nie znajduje potwierdzenia we współczesnej nauce i brzmi niewiarygodnie. Od lat medycyna dąży do wykonywania jak najlepszej diagnostyki i jeżeli Pana stan zdrowia wydaje się Panu niepokojący, warto powtórzyć rezonans już po jakimś czasie, np. rok od poprzedniego badania.

Nie napisał Pan, jakie symptomy świadczą o tym, że notuje Pan obniżone zdolności koncentracji i w jakich chwilach odczuwa Pan braki w pamięci. Najskuteczniejszymi sposobami walki o sprawne działanie mózgu jest regularny tryb życia, sen, odpowiednie nawodnienie i zbilansowana dieta oraz ćwiczenia pamięci i koncentracji. Najprościej gimnastykować swój umysł poprzez rozwiązywanie krzyżówek, zapamiętywanie numerów telefonów czy krótkich wierszy lub aforyzmów. Pomóc może także liczenie w myślach, układanie puzzli, a także rysowanie. W tym artykule znajdzie Pan więcej porad: https://portal.abczdrowie.pl/poprawa-pamieci-czy-to-mozliwe.

W naszym portalu podobne kwestie były podejmowane już wielokrotnie, zachęcam do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-pamiecia-u-osoby-urodzonej-z-uszkodzonym-mozgiem,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zaburzenia-pamieci-u-28-letniej-osoby,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zaburzenia-pamieci-po-urazie-glowy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.