Dlaczego pojawia się przed okresem brązowa wydzielina?

Od kilku cykli moje okresy są dość dziwne, a mianowicie kilka dni przed okresem pojawia się brązowa wydzielina. A on dwóch cykli mniej więcej w jego połowie również pojawiają się w śluzie jakieś brązowe pasma. Zrobiłam Badanie progesteronu i prolaktyny w 21 dniu cyklu - czy wyniki wymagają leczenia? Miesiąc temu na USG i cytologii wszystko było w porządku. Progesteron: 7,16 ng/ml Normy: Faza folikularna <0,2 - 1,13 Faza folikularna dzień 5-11 <0,2 - 0,98 Środek cyklu 0,48 - 1,72 Faza lutealna 0,95 - 21,0 Środkowa lutealna 7-8 6,0 - 24,0 Prolaktyna: 28,6ng/ml Norma: Kobiety przed menopauzą 1,9 - 25,0 Proszę o radę - czy ten progesteron jest za niski w tej fazie cyklu?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

poziom progesteronu znajduje się blisko dolnej granicy poprawności wyników, dlatego może on mieć wpływ na występowanie brązowych plamień w czasie przed miesiączką. Najlepiej, aby wynik był interpretowany przez ginekologa, który może Pani zaproponować ewentualne leczenie dydrogesteronem. Ciężko wiązać występowanie brązowych plamień z prolaktyną, ponieważ ona znajduje się blisko normy.

Innym powodem plamień tego koloru są stany zapalne w układzie rozrodczym. Warto mieć na uwadze częstą kontrolę macicy, aby wykryć ewentualne polipy, mięśniaki, czy nadżerki.

Więcej informacji na temat brązowych plamień można znaleźć w naszym artykule, który zamieszczam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/brazowe-plamienie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.