Dlaczego pojawia się przed okresem brązowa wydzielina?
Od kilku cykli moje okresy są dość dziwne, a mianowicie kilka dni przed okresem pojawia się brązowa wydzielina. A on dwóch cykli mniej więcej w jego połowie również pojawiają się w śluzie jakieś brązowe pasma. Zrobiłam Badanie progesteronu i prolaktyny w 21 dniu cyklu - czy wyniki wymagają leczenia? Miesiąc temu na USG i cytologii wszystko było w porządku. Progesteron: 7,16 ng/ml Normy: Faza folikularna <0,2 - 1,13 Faza folikularna dzień 5-11 <0,2 - 0,98 Środek cyklu 0,48 - 1,72 Faza lutealna 0,95 - 21,0 Środkowa lutealna 7-8 6,0 - 24,0 Prolaktyna: 28,6ng/ml Norma: Kobiety przed menopauzą 1,9 - 25,0 Proszę o radę - czy ten progesteron jest za niski w tej fazie cyklu?

KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witamy serdecznie,
poziom progesteronu znajduje się blisko dolnej granicy poprawności wyników, dlatego może on mieć wpływ na występowanie brązowych plamień w czasie przed miesiączką. Najlepiej, aby wynik był interpretowany przez ginekologa, który może Pani zaproponować ewentualne leczenie dydrogesteronem. Ciężko wiązać występowanie brązowych plamień z prolaktyną, ponieważ ona znajduje się blisko normy.
Innym powodem plamień tego koloru są stany zapalne w układzie rozrodczym. Warto mieć na uwadze częstą kontrolę macicy, aby wykryć ewentualne polipy, mięśniaki, czy nadżerki.
Więcej informacji na temat brązowych plamień można znaleźć w naszym artykule, który zamieszczam poniżej:
https://portal.abczdrowie.pl/brazowe-plamienie