Dlaczego pojawiają się plamienia i krwawienia?
Od 1.5 roku biorę na stałe lek Atywia ze względu na zaawansowana endometrioze. Nie robię przerw. Na początku nie miałam miesiączku i o to właśnie chodziło, ale po jakimś czasie zaczęły się pojawiać krwawienia / plamienia co 2-3 miesiąca, teraz zdarza się, że i co miesiąc. Liczne konsultulacje z różnymi ginekologami niestety nic nie pomogły, bo rady i opinie były różne - zaczynając od tego, że jest to normalne, poprzez zmianę hormonu - zmienilam raz na Slinde i było jeszcze gorzej, po robienie co 3-4 miesięcy przerw na miesiączkę. Proszę o pomoc w tej sprawie. Robię usg endometrioze co pół roku.

KOBIETA, 42 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Dzień dobry, takie plamienia czy krwawienia są całkiem normalnym zjawiskiem, nawet wtedy, gdy nie robimy przerw na odstawienie, u wielu kobiet zdarza się to także, gdy pominiemy tylko jedną przerwę. Zazwyczaj zaleca się ciągłe stosowanie antykoncepcji do około 3 blistrów, a następnie wykonanie odpoczynku od tabletek na tydzień, jego brak może być przyczyną objawów, które u Pani występują. W przypadku endometriozy ciągłe zażywanie hormonów odbywa się z reguły przez pierwsze 12 miesięcy ich stosowania, w związku z tym należałoby zapytać lekarza prowadzącego, czy dalsze ich przyjmowanie w ten sposób jest konieczne.
Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-w-ciazy-przyczyny-zagrozenia
https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-przed-okresem-srodek-cyklu-antykoncepcja
https://portal.abczdrowie.pl/brazowe-plamienie