Dlaczego pojawiają się plamienia i krwawienia?

Od 1.5 roku biorę na stałe lek Atywia ze względu na zaawansowana endometrioze. Nie robię przerw. Na początku nie miałam miesiączku i o to właśnie chodziło, ale po jakimś czasie zaczęły się pojawiać krwawienia / plamienia co 2-3 miesiąca, teraz zdarza się, że i co miesiąc. Liczne konsultulacje z różnymi ginekologami niestety nic nie pomogły, bo rady i opinie były różne - zaczynając od tego, że jest to normalne, poprzez zmianę hormonu - zmienilam raz na Slinde i było jeszcze gorzej, po robienie co 3-4 miesięcy przerw na miesiączkę. Proszę o pomoc w tej sprawie. Robię usg endometrioze co pół roku.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry, takie plamienia czy krwawienia są całkiem normalnym zjawiskiem, nawet wtedy, gdy nie robimy przerw na odstawienie, u wielu kobiet zdarza się to także, gdy pominiemy tylko jedną przerwę. Zazwyczaj zaleca się ciągłe stosowanie antykoncepcji do około 3 blistrów, a następnie wykonanie odpoczynku od tabletek na tydzień, jego brak może być przyczyną objawów, które u Pani występują. W przypadku endometriozy ciągłe zażywanie hormonów odbywa się z reguły przez pierwsze 12 miesięcy ich stosowania, w związku z tym należałoby zapytać lekarza prowadzącego, czy dalsze ich przyjmowanie w ten sposób jest konieczne.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-w-ciazy-przyczyny-zagrozenia

https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-przed-okresem-srodek-cyklu-antykoncepcja

https://portal.abczdrowie.pl/brazowe-plamienie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.