Dlaczego pojawiły się u mnie pękające naczynka?

Od czterech lat przyjmuję tabletki antykoncepcyjne Atywia Daily. Około dwa tygodnie temu zauważyłam pękające naczynka na ciele. Najwiecej pajączków jest na dekolcie i ramionach. Pojedyncze pojawiały się też na plecach, twarzy, stopach i nogach. Czy jest możliwe, że to właśnie przez tabletki antykoncepcyjne pojawiły się pękające naczynka? Czy może praca biurowa (siedząca) jest przyczyną? Ogólnie nie prowadzę zbyt aktywnego trybu życia, ale zamierzam to zmienić. Czy konieczne jest też odstawienie tabletek antykoncepcyjnych lub zmiana na jednoskładnikowe tabletki?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Z tym problemem powinna udać się Pani jak najszybciej do ginekologa. Być może konieczna będzie w tej sytuacja zmiana metody antykoncepcji na inną.

Tzw. pajączki na nogach mogą pojawić się także z innych przyczyn. Czasami odpowiadają za to problemy z prawidłowym krążeniem krwi, zaburzenia hormonalne czy też nieodpowiednia dieta. W tym przypadku należałoby udać się dodatkowo do chirurga naczyniowego lub flebologa, który będzie mógł skierować Panią na szczegółową diagnostykę. Jeżeli będzie to konieczne, być może zleci Pani wykonanie dodatkowo badania USG Doppler. W leczeniu pękających naczynek często stosowana jest laseroterapia oraz skleroterapia. Pomocne mogą być także różne specjalistyczne kosmetyki z witaminą C – stosowanie wszelkich preparatów warto wcześniej omówić z lekarzem.

Aby zapobiec rozwojowi tych zmian, warto wprowadzić małe modyfikacje do swojego codziennego stylu życia. Przede wszystkim ważna jest regularna aktywność fizyczna. Poza tym należy unikać noszenia obcisłych ubrań oraz długiego przebywania na słońcu. Pojawienia się pajączków nie należy lekceważyć, aby nie doprowadzić do rozwoju poważniejszych schorzeń. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, w którym znajdzie Pani więcej dokładnych informacji na ten temat:

https://portal.abczdrowie.pl/pekajace-naczynka

Warto także przeczytać odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-jakas-masc-na-pekajace-naczynka-na-nogach

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pekajace-naczynka-na-nogach-u-31-latki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.