Dlaczego torbiel jajnika tak się powiększyła?

Od paru lat mam torbiel na jajniku .Przy wykryciu miała ponad 4 cm , została zmniejszona hormonami i na kontroli ( 2 lub 3 razy w roku zawsze miała do 3 cm . Teraz id polroku urosła 2 cm więcej , na obrazie usg jest jasna , ma komory i grubsza ścianę . Wizyta za 2 tyg polroku temu roma wyszła ok . Bardzo sie obawiam ze tak urosła. Dodam ze na usg byłam zaraz po owulacji
KOBIETA, 38 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

torbiele jajnika mogą mieć różne przyczyny i charakter. Często są one łagodne i samoistnie się zmniejszają lub nie powodują żadnych objawów. Niemniej jednak, jeśli torbiel rośnie lub wykazuje inne niepokojące cechy, należy ten fakt zbadać.

Niestety ciężko wskazać, dlaczego torbiel się powiększyła. Zazwyczaj dochodzi do tego, w przypadku akumulacji płynu, namnażaniu komórek ściany lub poprzez jakieś zmiany hormonalne.

Zalecamy udanie się na umówioną wizytę lekarską. Lekarz będzie w stanie udzielić więcej informacji, ze względu na lepszą znajomość Pani stanu klinicznego i zleci ewentualne, dodatkowe badania.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym torbieli:

https://portal.abczdrowie.pl/torbiele-jajnikow-przyczyny-rodzaje

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.