Dlaczego trzeba mieć pełen pęcherz do badania przez odbyt?

Witam. Dziś byłam pierwszy raz u Pani ginekolog, ponieważ mam nieregularny okres. Jestem dziewicą i obecnie leczę się również na żylaki odbytu o tym wszystkim powiedziałam Pani ginekolog i stwierdziła, że mam przyjść za tydzień z pełnym pęcherzem i zbada mnie przez kiszeczkę. To mam rozumieć, że przez odbyt? Dlaczego na dodatek mam mieć pełny pęcherz? Nigdy o takim czymś nie słyszałam czy to konieczne?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Pełen pęcherz będzie potrzebny do wykonania USG przez powłoki brzuszne, czyli sondą przyłożoną do brzucha. Takie badanie jest komplementarne względem badania manualnego i pozwala na pełniejszą ocenę stanu zdrowia. Przez odbyt nastąpi jedynie badanie palcem, a nie sondą USG. Wykonuje się je u dziewic, tak by nie uszkodzić błony dziewiczej przy badaniu przez pochwę.

Pozdrawiam serdecznie!