Dlaczego wciąż bolą mnie jajniki?

Od ok 2 miesięcy mam problem z bólem jajnikow. Pierwszy antybiotyk pomógł ale na krótka chwilę. Potem był następny a teraz mam Biseptol bo ginekolog nic nie widzi. Badania krwi dobre. A nadal jajniki bolą-kłują. Niewiem co robić. Rozkurczowe i przeciwbólowe nie działają.

Redakcja abcZdrowie

Witam, przyczyn bólu jajników może być wiele, zazwyczaj jednak towarzyszą im dodatkowe dolegliwości, o których nic Pani nie wspomina. Do najczęściej występujących chorób jajników należą: torbiel oraz skręt torbieli jajnika, zapalenie przydatków i zespół policystycznych jajników. Ból w tej okolicy może jednak wskazywać na choroby związane nie tylko z jajnikami – endometriozę, nadżerkę czy zapalenie macicy. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/bol-jajnika. Jednak w przypadku tych dolegliwości jest bardzo prawdopodobne, że wystąpiłyby dodatkowe objawy. Jeśli pisze Pani, że ginekolog nic nie widzi, to zakładam, że miało miejsce badanie na fotelu ginekologicznym, a także USG transwaginalne. Jeśli nie, powinno zostać wykonane – może pokazać ewentualne zmiany narządów rodnych. Dodatkowo poza badaniami krwi warto zrobić cytologię oraz posiew, który wskaże, czy na pewno układ moczowo-płciowy nie jest zainfekowany drobnoustrojami chorobotwórczymi. Do tego sugeruję wykonanie badań hormonalnych. Być może ból jajników wynika z niedostatków lub zaburzeń hormonalnych. Istotę zaburzeń hormonalnych może przybliżyć ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-a-hormony. Jeśli pod względem ginekologicznym wszystko będzie w normie, może warto poszukać przyczyny gdzie indziej. Ból podbrzusza nie zawsze musi mieć związek z układem moczowo-płciowym – czasami w ten sposób maskują się choroby jelit, np. zapalenie uchyłków jelit czy nieswoiste zapalenie jelit lub nawet IBS, choć proszę pamiętać, że również i tym chorobom zazwyczaj towarzyszą dodatkowo dolegliwości trawienne. Jeśli jest Pani zainteresowana, zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-przewleklych-bolow-podbrzusza. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.