Dlaczego mam po okresie bóle jajników?

Witam. Dzień czy dwa po okresie wystąpiły u mnie bóle podbrzusza, jajników. Nie są to silne bóle, nie potrzebuje żadnych tabletek przeciwbólowych ale utrzymują się już od kilku dni. Do tego odczuwam ból w dolnej części pleców po lewej stronie, nasila się wieczorami. Zauważyłam tez nacisk na pęcherz i częstsze oddawanie moczu. Nie czuje żadnego pieczenia. Co to może być, na ten moment nie mam możliwości wybrania się do lekarza. Dziękuje z góry za odpowiedz

Redakcja abcZdrowie

Witam,

bóle podbrzusza, w tym jajników, mają uzasadnienie fizjologiczne w okresie owulacyjnym, natomiast jeśli pojawiają się po menstruacji, to albo faza folikularna uległa skróceniu, albo przyczyną jest stan chorobowy. W Pani przypadku wysoce niepokojące są dodatkowe dolegliwości – to jest bóle lędźwiowe oraz dolegliwości ze strony układu moczowego. Obawiam się, że konsultacje ginekologiczne i badanie USG są nieodzowne.

Ból jajników może być symptomem endometriozy, zapalenia przydatków lub torbieli jajników. Cysty (torbiele) jajników często spowodowane są zmianami hormonalnymi i nie dają dolegliwości bólowych do momentu gdy zaczynają uciskać okoliczne narządy – np. pęcherz moczowy, powodując uczucie ciągłego parcia na mocz. Podobny mechanizm występuje przy zespole policystycznych jajników – PCOS. Więcej o chorobie w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-policystycznych-jajnikow-pcos.

Zapalenie przydatków z kolei, to jest jajników i jajowodów, ma charakter infekcji bakteryjnej i daje objawy podobne do tych opisanych przez Panią – to jest ból podbrzusza i kręgosłupa, może wystąpić także gorączka i wysokie tętno. Inne choroby, takie jak endometrioza czy rak jajnika, mogą być często bagatelizowane przez pacjentkę, bo towarzyszą im objawy nieswoiste, związane z zaburzeniami cyklu czy bolesnymi miesiączkami, które przez długi czas nie budzą podejrzeń chorej. Więcej na temat schorzeń jajników w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bol-jajnika.

Warto wiedzieć, że niekiedy ból jajników po menstruacji jest objawem ciąży.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.