Czym może być spowodowany ból jajników?

Witam. Moje cykle trwają 28-32 dni. W 14 dniu cyklu zaczęło kłóć mnie w prawym jajniku. Ból był na tyle silny że nie mogłam się ruszyć przez pół godziny. Od tamtej pory, (dziś 19 dzień cyklu), codziennie boli mnie prawy jajnik lecz ból jest już mniejszy. Nasila się przy wysiłku, czasami promieniuje do pleców i brzuch staję się nabrzmiały. Kłuje też czasami lewy jajnik ale rzadziej i chwilę. Czym może to być spowodowane?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ból jajników określany jest jako uczucie kłucia bądź rozpierania w okolicy podbrzusza. Doświadcza go wiele kobiet i nie zawsze jest to związane z jednostką chorobową. Ból jajników może bowiem wynikać z procesów fizjologicznych i wówczas pojawia się podczas owulacji lub menstruacji. Kłucie w podbrzuszu może również pojawić się na skutek nieodpowiedniej pozycji seksualnej lub być wynikiem stresu.

Jeśli jednak dojdą do tego inne niepokojące objawy (takie jak wydzielina z pochwy, nudności, problem z oddawaniem moczu, gorączka, bóle głowy, uczucie ucisku), ból jajników może wskazywać na torbiel jajnika, endometriozę, zespół policystycznych jajników, zapalenie przydatków, nadżerkę szyjki macicy, zapalenie macicy, problemy z układem moczowym, a nawet nowotwór. Jak widzi Pani, lista jest długa, więc ciężko określić co jest przyczyną bólu jajnika u Pani.

Miewa Pani dosyć regularne miesiączki, a ból po raz pierwszy pojawił się w 14. dniu cyklu, dlatego bardzo możliwe, że wystąpił on z powodu owulacji. Jeśli ból będzie się nadal utrzymywał, zachęcam do konsultacji lekarskiej w celu diagnostyki.

Więcej o bólu jajników przeczyta Pani w naszym serwisie pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/bol-jajnika.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.