Dlaczego wystąpiło plamienie podczas zażywania tabletek?

Witam, mam 22 lata, od 9 miesięcy biorę tabletki. Wszystko było ok, żadnych skutków ubocznych, prawidłowe wyniki badań, itp. W bieżącym opakowaniu zapomniałam 15. tabletki. Zażyłam następnego dnia i zaczęłam postępować zgodnie z instrukcją w ulotce. (Dokończę opakowanie, wyrzucę 4 tabl. placebo i bezpośrednio przejdę do kolejnego opakowania). Natomiast przy 21 tabl. pojawiło się plamienie, trwa już 3. dzień, nie jest to czysta krew, a raczej brązowe plamy, niewielkie. Współżyłam na dwa dni przed pominięciem tabletki. Czy powinnam się martwić, iść do lekarza? Czy raczej jest to normalne? Czytałam, że może wystąpić plamienie, ale już przy tym drugim opakowaniu. Pozdrawiam, maja

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Plamienie to związane jest prawie na pewno z pominiętą tabletką i zakłóceniem przyjmowania hormonów z tego wynikłym. W dalszym ciągu przyjmowania tabletek z kolejnego opakowania również może dojść do nieregularnych krwawień, związanych już raczej z długotrwałym przyjmowaniem hormonów bez przerwy.

Jeśli podczas jeszcze kolejnego blistra, przy regularnie przyjmowanych tabletkach, wystąpi ponownie krwawienie, to można się udać do ginekologa, podejrzewając pozahormonalną jego przyczynę. Szczególnie, jeśli będzie występować po współżyciu lub jeśli krwawieniu będą towarzyszyć inne niepokojące objawy, jak nieprzyjemnie pachnące upławy.

Pozdrawiam serdecznie!