Dlaczego źle się czuję po zakończeniu diety?

Witam Jestem 20 letnią osobą która schudła 50kg i aktualnie wazy 100.Od połowy roku borykam się z problemami mojego samopoczucia, od kiedy przestałem stosować diete i wróciłem do normalnego jedzenia (2200kcal) bardzo zle się czuje.. mam bóle głowy oraz wydaje mi się jakbym mogł w kazdej chwili stracic przytomosc(?) , objawy te towarzysza mi bardzo czesto i uprzykrzaja mi okropnie moje zycie i samopoczucie.. Z gory dziekuje za odpowiedz

Dzień dobry,

Dieta nie powinna być chwilową przygodą którą porzucamy po zrealizowaniu danego celu. Powinna stanowić nawyk który cały czas realizujemy. Dostosowana indywidualnie i o działaniu zdrowotnym, nie tylko w celu zmniejszenia masy ciała.

Dodatkowo warto po tak dużym spadku masy ciała wykonać szczegółowe badania krwi dotyczących: morfologi, OB, panelu wątrobowego, panelu tarczycowego, panelu cholesterolowego, panelu hormonalnego, krzywą cukrową i i insulinową 3 punktową.

Dodatkowo warto przyjrzeć się obecnemu żywieniu i zweryfikować czy jest on prawidłowy i dostarcza odpowiednią ilość kalorii oraz makro i mikro składników. Należy sprawdzić czy nie ma nie doborów w diecie jak i organizmie.

Polecam sprawdzić swój stan zdrowia i żywienia.

Zachęcam do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej, w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.
Zapraszamy do kontaktu.
Pozdrawiam serdecznie!
Robert Lipert,
Dietetyk
www.lublin.mojdietetyk.pl
lublin@mojdietetyk.pl

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
Na wstępie chciałam pogratulować, że udało się Panu schudnąć! Jednak dieta nie powinna być definiowana jako chwilowy sposób na odchudzanie, kiedy to po utraconych kilogramów rezygnujemy z niej i wracamy do starych nawyków, które przyczyniły się do nadmiernej masy ciała. Być może spadek wagi był zbyt gwałtowny z powodu zbyt niskokalorycznej diety, co teraz odbija się na Pana zdrowiu. Po tak dużej redukcji masy ciała należałoby wykonać podstawowe badania, które pomogłyby u ustaleniu przyczyn Pana aktualnego samopoczucia. Podczas redukcji masy ciała mogło dojść do niedoborów składników pokarmowych, które teraz manifestują się w ten sposób. Warto także przeanalizować dietę ze specjalistą, ponieważ fakt, że pilnuje Pan spożywanej ilości kalorii w ciągu dnia niekoniecznie wiąże się zdrowym odżywianiem. Proponuje zgłosić się do poradni dietetycznej w celu ustalenia odpowiedniego jadłospisu. Proszę zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia badań i ustalenia przyczyny osłabienia.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.
 Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto również przeczytać:
Czy znacie skuteczna sposoby na odchudzanie?
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/czy-znacie-skuteczne-sposoby-na-odchudzanie.html?c=9

Witam,
ciężko jest jednoznacznie udzielić odpowiedzi na Pana pytanie ponieważ nie wiem jak wyglądała dieta ale mogę się domyślac że była bardzo niskokaloryczna skoro pisze Pan że teraz jada tyko 2200kcal. Być może podczas diety bardzo obciążył i wyniszczył Pan swój organizm, ktry miał niedobory składników odżywczych. Ponadto dieta nie powinna być czymś chwilowym a na stałe zmienić nawyki żywieniowe. Po redukcji wagi nalezy jeszcze przejść okres stabilizacji a nie od razu wrócić do starczh i najczęściej niewaściwych nawyków żywieniowych. Dlaczego Pan wrócił do "normalnego" jedzenia? Dieta miała wyedukowac Pana żywieniowo.
Proszę wykonać badania - podstawowa morfologia, cukier, tarczyca oraz skonultowac się z dietetykiem, który dobierze własciwą dietę.
W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania konsultacją zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
Dietetyk

Zapewne opisane dolegliwości wynikają z niedoborów, będących skutkiem diety bardzo nisko energetycznej, niedostarczającej odpowiedniej ilości składników pokarmowych, mineralnych i witam. Należy zgłosić się do lekarza, który zaleci odpowiednie badania.
Proszę pamiętać, iż dieta odchudzająca nie powinna jedynie odchudzać, lecz także uczyć zdrowego odżywiania. Pacjent po wyjściu z diety powinien potrafić samodzielnie skomponować zdrowy posiłek. Powrót do przyzwyczajeń zazwyczaj skutkuje niechcianym efektem jo-jo.

Pozdrawiam,
Paulina Roziewska
http://dietetyka-medyczna.pl/