Długotrwałe leczenie padaczki a zapis EEG

Mam 36 lat i w lutym tego roku zakończyłam leczenie epilepsji po następnych ponad trzech latach bez napadów. Dlaczego piszę" następnych"? Mianowicie dlatego, że napady występują u mnie raz na średnio 4 lata. Nie wiem, czy znowu mam zaczynać leczenie czy nie? To jest dosyć meczące, bo lekarze mówią, że niby mogę odstawić leki a potem znowu atak i znowu kilka lat nic. Ostatnie EEG robiłam w 2009 roku i zapis był nieprawidłowy ze względu na występujące w okolicy skroniowej obustronnie z przewagą po stronie lewej zmiany o napadowym charakterze (w postaci pojedynczych niezbyt nasilonych wyładowań zaostrzonych fal alfa 8-12 Hz do 90 uV wyróżniających się rysunkiem z otoczenia). Opisane zmiany widoczne są w zapisie spoczynkowym i aktywowanym (Hv i FS). W zapisie widoczne są okresy senności. Czynność podstawowa zachowana. I jak mam się do tego ustosunkować, bo każdy lekarz mówi co innego. Proszę o jakąś podpowiedź. Dziękuję z góry.

Witam! Padaczka jest chorobą, która wymaga długotrwałego leczenia w ścisłym porozumieniu z lekarzem prowadzącym. Zazwyczaj po 2-3 latach bez napadów można podjąć decyzję o stopniowym odstawieniu leków. Proces ten powinien odbywać się pod kontrolą EEG. Pani przypadek jest dość trudny i stąd wiele opinii specjalistów. Ostatni zapis EEG był nieprawidłowy i wskazywał na konieczność wprowadzenia/utrzymania leczenia. Warto byłoby wykonać aktualne badanie EEG, co pozwoliłoby ocenić czynność elektryczną mózgu i pomogło podjąć decyzję o odstawieniu leków bądź kontynuowaniu leczenia. Leki padaczkowe mogą powodować liczne działania niepożądane, dlatego dąży się do ich odstawianie gdy jest to możliwe i uzasadnione, ale czasami lepiej kontynuować leczenie jeśli istnieje znaczne ryzyko napadu, wówczas jest to najbardziej bezpieczne rozwiązanie. Proponuję skonsultować problem z neurologiem, konieczne może być aktualne badanie EEG. Specjalista po uwzględnieniu licznych nawrotów w wywiadzie oraz wyniku badania EEG, powinien podjąć optymalną decyzję. Pozdrawiam serdecznie!