Czy powinnam przyjmować leki przeciwpadaczkowe?

Historia choroby: mam 25 lat, krwiak okolicy skroniowej pourazowy w XII 2007, w V 2008 operacja plastyczna (wstawienie kości skroniowej), po kilku dniach nastąpił atak padaczki, przyjmowałam leki, po dwóch miesiącach atak się powtórzył a potem było coraz lepiej. Odstawiłam pół roku temu leki a wynik EEG brzmi: Czynność podstawowa eeg zachowana. W odprowadzeniach ciemieniowo- potylicznych składa się z fal alfa 10Hz o ampl. do 40uV i krótkich serii niskonapięciowych fal beta. Rz-obecna. Na tym tle w okolicach skroniowych rejestrują się liczne, pojedyncze i częściej w grupach po kilka fale theta 5-6Hz wyróżniające się nieco wyższą ampl. z tła. Hv bez wpływu na krzywą. Orzeczenie - zapis o cechach nieprawidłowości w obu okolicach skroniowych. Czy to oznacza, że ataki padaczki mogą nastąpić? Czy będę musiała dalej przyjmować leki przeciwpadaczkowe? Zapis nieprawidłowości z czym jest związany?

Redakcja abcZdrowie

Decyzję o ewentualnym odstawieniu leków przeciwpadaczkowych powinno się podejmować, jeśli u pacjenta napady nie występują przez okres minimum 3 lat (taką granicę ustalono w oparciu o badania kliniczne). Jest to trudna decyzja i dlatego lekarz neurolog powinien ją dokładnie omówić z pacjentem. Rozumiem, że zaczęła Pani brać leki w maju 2008 roku, więc odstawiła je Pani po okresie krótszym niż 3 lata bez napadów.

Zapis EEG nie jest bardzo niepokojący, nie rejestruje się ewidentnych wyładowań napadowych, tym niemniej jest nieprawidłowy. U pacjenta, który przebył uraz mózgu z krwiakiem pourazowym zazwyczaj zapis EEG jest nieprawidłowy.

Osoby ze zdiagnozowaną padaczką (tak jak ma to miejsce u Pani) niestety muszą się liczyć z tym, że napad padaczkowy może wystąpić w każdej chwili. Przyjmowanie leków przeciwpadaczkowych znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się napadu, ale nie redukuje go całkowicie. Poza tym, w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia napadu padaczkowego warto prowadzić regularny tryb życia (zakaz pracy zmianowej), unikać bezsennych nocy i świateł stroboskopowych (np. w dyskotece), nie pić alkoholu, starać się nie dopuszczać nawet do drobnych przeziębień czy innych infekcji.

Jeśli teraz nie przyjmuje Pani leków przeciwpadaczkowych, to można to zalecenie utrzymać, musi się jednak Pani liczyć z tym, że w razie wystąpienia napadów, konieczne będzie ponowne włączenie leczenia.