Mam pytanie odnośnie opisu badań EEG

Mąż w marcu 2009 r. miał atak padaczki, jak dotąd tylko ten jeden. Zrobione miał badanie eeg, gdzie we wnioskach napisano: "zapis nieprawidłowy, zmiany pod postacią fal wolnych i theta o lateralizacji lewostronnej oraz napadowe zlok. w odp. czołowo-centralno-skroniowych po stronie lewej". W tym miesiącu, tj. w maju 2010 r. miał wykonane znów eeg, gdzie napisano: "zapis z asymetrią międzypółkulową pod postacią zwiększonej ilości fal theta w odp. lewostronnych oraz niewielkiego stopnia zmianami napadowymi w odp. czołowo-skroniowych po lewej stronie." Mam mętlik w głowie, bo nie wiem, czy poprawiły się te wyniki mężowi, czy nie? Mąż zażywa leki przeciwpadaczkowe 2x dziennie. Odczuwa obecnie, jak mówi, "kłucia", głównie w okolicach skroni, czoła, rzadko z tyłu głowy oraz czasem, jak długo patrzy w monitor komputera, to tak jakby go hipnotyzuje, jakby coś zbliżało się jakby atak czy coś, dlatego wtedy odchodzi od monitora. Takie odczucie zdarzyło mu się kilka razy, gdy patrzył dłużej na produkty w supermarkiecie, w dziale z chłodzonymi produktami (z nabiałem itp.), gdzie panuje duże, rażące światło umieszczone w tych chłodniczych urządzeniach. Odczucia te nie występują często teraz, gdy bierze leki. Proszę powiedzieć, czy obecne wyniki świadczą o polepszeniu jego stanu. Dziękuję bardzo.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Trudno jest porównywać oba zapisy EEG, znając jedynie opis, a nie mając choćby wycinka zapisu z monitora. Tym niemniej wydaje się, że zapis kontrolny wykonany w maju 2010 r. jest nieco lepszy od poprzedniego. Jednak nigdy nie leczy się nieprawidłowego zapisu EEG, ale objawy kliniczne występujące u pacjenta. Dlatego też, w leczeniu padaczki najważniejszym sukcesem jest  uzyskanie dobrej kontroli napadów padaczkowych i u Pani męża się to udało – jak dotąd wystąpił tylko jeden napad drgawkowy. Jak widać, leczenie zostało dobrze dobrane.

Problem, jaki Pani opisuje ("uczucie zahipnotyzowania"), może występować u pacjentów z padaczką. Istnieją bowiem czynniki, które mogą prowokować wystąpienie napadu padaczkowego. Czynniki te mogą powodować  występowanie wyładowań padaczkowych, których wynikiem są zaburzenia świadomości (jest to prawdopodobnie to uczucie, które Pani nazywa "zahipnotyzowaniem"). Takie „zahipnotyzowanie” to także rodzaj napadu padaczkowego (można powiedzieć „małego”), w którym drgawki nie występują. Trzeba jednak pamiętać, że taki „mały napad” może, ale nie musi, przekształcić się po chwili w „napad duży” z drgawkami. Dlatego też warto unikać czynników prowokujących.

Czynnikiem prowokującym patologiczne wyładowania może być migające światło stroboskopowe na dyskotece lub migające oświetlenie, które często spotyka się w supermarketach i centrach handlowych. Napad padaczkowy mogą również być prowokowany przez migające obrazy na monitorze komputera lub czasem też na ekranie telewizora.

Ponadto, ryzyko wystąpienia napadów zwiększa się w przypadku nagłego odstawienia leku przeciwpadaczkowego. Dlatego też ważne jest, aby przyjmować lek regularnie. Poza tym, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia napadu padaczkowego, należy prowadzić regularny tryb życia oraz unikać bezsennych nocy. Przestrzeganie tych wszystkich zasad przez pacjentów z padaczką zmniejsza ryzyko wystąpienia napadu padaczkowego, ale niestety nie redukuje go całkowicie.