Do jakiego lekarza się udać z tym opisem?

Dzień dobry! Robiłem tomografię komputerową zatok bez kontrastu. W opisie, poza opisanym stanem zatok, znalazł się następujący zapis: ZANIKI KOROWO-PODKOROWE PÓŁKUL MÓZGOWYCH. KOMORA III DO SZEROKOŚCI 9 MM. Proszę powiedzieć co to oznacza? Jakie badania powinienem wykonać? Do jakiego lekarza się udać?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zaniki korowo-podkorowe półkul mózgowych wymagają konsultacji neurologa i neurochirurga, więc zachęcamy do zapisania się na wizytę do lekarza posiadającego tę specjalizację.

Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, w którym skonfrontowane zostaną objawy, które były przesłanką do wykonania tomografii komputerowej zatok oraz wyniku, jaki Pan otrzymał, lekarz będzie mógł powiedzieć coś więcej oraz w razie potrzeby zlecić kolejne badania.

Przyczyn zaniku kory mózgowej jest wiele. Wśród nich wyróżnić można uszkodzenia mózgu, choroby (między innymi padaczkę, stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona, chorobę Huntingtona), zaburzenia oraz demencję starczą (którą ze względu na Pański wiek można wykluczyć).

W tym momencie najważniejsze jest to, aby znaleźć przyczynę wystąpienia zaników korowo-podkorowych i na tej podstawie dostosować leczenie. Do tego jednak konieczna jest dalsza diagnostyka pod okiem doświadczonego specjalisty.

Odpowiedzi na podobne pytania naszych użytkowników wyświetlą się Panu pod następującymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/o-czym-swiadczy-zanik-korowo-podkorowy-mozgu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zanik-korowo-podkorowy-mozgu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zanik-korowo-podkorowy-mozgowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.