Czy struna rzekoma wymaga leczenia?

Dobry wieczór! Mam 8-letnią córkę, u której lekarz stwierdził strunę rzekomą w jamie LK oraz stwierdził, że córka ma tendencje do tachykardii. Córka od urodzenia jest pod stałą kontrolą kardiologa, ponieważ po urodzeniu okazało się, że są wykładniki zespołu aspiracji smółki klinicznie i radiologicznie, w badaniach gazometrycznych kwaśnica oddechowa oraz hipoksemia była także niewydolność oddechowa na wysokich parametrach wentylacji. Także z powodu wykładników nadciśnienia płucnego stosowano inhalacje jak również pojawiła się odma opłucna lewostronna. Mam więc pytanie: czy stwierdzenie lekarza o strunie rzekomej i tachykardii daje mi powody do niepokoju? Czy córka powinna w tej sytuacji przyjmować jakieś leki?

KOBIETA, 8 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam! Struna rzekoma to pasmo mięśniowe w komorze serca, które nie łączy się z zastawkami przedsionkowo-komorowymi, w przeciwieństwie do strun ścięgnistych. Nie jest to niepokojące zjawisko, nie ma charakteru patologii, którą należy leczyć. Strunę rzekomą można traktować w kategorii "urody serca". Warto wiedzieć, że w przypadku gorączki, stresu, wysiłku fizycznego mogą być słyszalne nad sercem szmery. Tendencja do tachykardii powinna być doprecyzowana w jakich sytuacjach występuje, czy spoczynkowe tętno jest prawidłowe oraz jakie wartości osiąga akcja serca. Jeżeli wartości nie są niepokojące nie jest konieczne dalsze leczenie, jedynie okresowa kontrola. Pozdrawiam serdecznie!