Co to jest szmer w płucach?

Jestem dziewczyną. Mam 17 lat. Byłam dziś u lekarza i powiedział mi że mam szmer w płucach. To jest coś poważnego.? Co jest przyczyną powstania tych szmerów? Jak wygląda leczenie? jaka mogła być przyczyna pojawienia się szmerów w płucach? Czy to normalne w moim wieku? Czy powinnam brać jakieś leki? A może leczy się to operacyjnie? Nie miałam żadnego urazu. Nie skarżyłam się na żadne dolegliwości. Jestem zaskoczona tą diagnozą. Nie wiem co ona oznacza. W tym całym stresie nie zapytałam o to lekarza, który wspomniał o tym szmerze w płucach. Szukałam informacji, ale są bardzo różne i nie jednoznaczne. Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Witam serdecznie.

Prawidłowo nad płucami u każdego zdrowego człowieka występuje pewien rodzaj szmeru - tak zwany pęcherzykowy, natomiast w przypadku patologii pojawia się nad płucami inny rodzaj szmerów, które wiążą się zwykle z chorobą - między innymi  infekcją, astmą, obecnością płynu w opłucnych.
Kolejnym rodzajem szmerów które można wysłuchać nad klatką piersiową to szmery nad sercem.

Najlepiej wyjaśnić wątpliwości z lekarzem, który Panią badał.

Pozdrawiam.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

szmery w płucach tak naprawdę słyszalne są u każdego z nas. Wyróżnia się jednak szmery fizjologiczne, czyli prawidłowe, oraz szmery patologiczne, które są związane z różnymi jednostkami chorobowymi. Szmery fizjologiczne związane są po prostu z przepływem powietrza czy to przez oskrzela, czy przez drobniejsze części układu oddechowego. Fizjologiczny (o ile w prawidłowej lokalizacji) może być szmer oskrzelowy, a także szmer pęcherzykowy.

Szmerów patologicznych wyróżnia się jednak więcej niż fizjologicznych. Mogą nimi być trzeszczenia, furczenia oraz świsty. Szmer oddechowy może być także osłabiony lub zaostrzony. Tego rodzaju zjawiska osłuchowe (bo charakter szmerów oddechowych określa się podczas osłuchiwania klatki piersiowej) mogą wynikać z różnorodnych patologii – szmery patologiczne pojawiać się mogą podczas różnych infekcji (np. podczas zapalenia płuc), ale i ich przyczyną może chorowanie na astmę, istnienie w obrębie układu oddechowego jakiegoś guza nowotworowego, czy też chorowanie na mukowiscydozę, sarkoidozę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc czy inną jednostką związaną z układem oddechowym.

Warto podkreślić, że nigdy nie określa się problemu pacjenta na podstawie samego szmeru oddechowego. Do postawienia diagnozy rzeczywiście, stwierdzenie jakichś szmerów może być przydatne, aczkolwiek ważne jest również to, czy pacjent skarży się na jakieś inne objawy (takie jak np. duszność, kaszel czy krwioplucie), a także czy stwierdzono u niego już jakieś schorzenia związane z układem oddechowym.