Szmer pęcherzykowy a akcja serca

Proszę o przetłumaczenie rozpoz. od pulmonologa J44. Osł nad płucami szmer oddechowy pęcherzykowy prawidłowy, poj. rzężenia drobne wdechowe. czynność serca miarowa. Gardło blade, migdałki bz, węzły chłonne obwodowe bz. Nos drożny, małżowiny bez przerostu. Testy dodatnie na ujemne. Spirometria-FEV1-56,9%, FEV1%FVC -71%, FVC -64,5 %, po próbie rozkurczowej FEV1 -57,5%, FEV1%FVC -68%, FVC- 67,2% - próba ujemna. Rtg-zmozony rysunek okołooskrzelowy z cechami nieznacznego włóknienia podścieliska.

Witam.

J44 to wg międzynarodowej klasyfikacji chorób ICD-10 przewlekła zaporowa choroba płuc.

Nad płucami, u zdrowych osób, wysłuchuje się szmer opisywany jako: oddechowy, pęcherzykowy, prawidłowy.
Natomiast słyszalne poj. rzężenia drobne (albo też drobnobańkowe, czy trzeszczenia) należą do zjawisk patologicznych i mogą występować w różnych stanach chorobowych np. w chorobach śródmiąższowych płuc, włóknieniu płuc, zewnątrzpochodnym
alergicznym zapaleniu pęcherzyków płucnych, zapaleniu płuc itd.
Czynność serca z opisu jest prawidłowa.
Poza tym dalsza część dotycząca badania przedmiotowego, poza bladym gardłem jest prawidłowa.

Testy dodatnie na ujemne- tego nie wiem ale przypuszczam, że były robione alergiczne testy skórne? I ich wynik wyszedł nie jasno, jest wątpliwy.

W pierwszej spirometrii jest obniżony FEV1 oraz FVC przy prawidłowym wskaźniku FEV1/FVC, może to wskazywać na zaburzenia o typie restrykcji.

W drugiej spirometrii po podaniu leku rozszerzającego oskrzela, jak się domyślam, nadal są obniżone FEV1, FVC (ich wzrost nie spełnia kryteriów dodatniej próby rozkurczowej). Natomiast obniżył się wskaźnik FEV1/FVC poniżej 0.7, co wskazuje na obturację.
Tak więc w drugiej spirometrii są zaburzenia mieszane o typie obturacyjno- restrykcyjnym a próba rozkurczowa jest ujemna (tzn, że jest poprawa po leku rozkurczającym oskrzela ale nie na tyle duża by uznać ją dodatnią).

W rtg kl.piersiowej zmiany wskazują, że może się dziać coś w miąższu płucnym.

Moim zdaniem w następnej kolejności należałoby wykonać m.in.:
- bodypletyzmografię i ocenić TLC (wg aktualnych zaleceń zaburzenia o typie restrykcji można jedynie podejrzewać w spirometrii a do ich potwierdzenia służą inne metody diagnostyczne),
- może być także pomocne porównanie wcześniejszych spirometrii; z ostatniego pół roku - kilku lat i ocena spadku FVC w tych badaniach,
- CT kl. piersiowej o wysokiej rozdzielczości czyli HRCT,
- badanie zdolności dyfuzyjnej płuc dla tlenku węgla (DLCO),
- test 6-minutowego marszu,
- badanie gazometryczne krwi.

Oczywiście to są tylko sugestie. Nie znam pełnej historii Pana choroby ale mam nadzieję, że lekarz prowadzący właściwie pokieruje Pana diagnostyką i leczeniem.
Pozdrawiam.