Dolegliwości bólowe po operacji zgorzela wyrostka robaczkowego

6 kwietnia 2012r. miałam operowany zgorzel wyrostka robaczkowego. Teraz jest 22 sierpień, ja mam bardzo bolesny brzuch w okolicy szwów i powiększony brzuch. Cały czas uczucie wzdęcia. Lekarz powiedział mi, że to są zrosty i tak być musi. Mnie jest ciężko chodzić z tym bólem. Co mam zrobić.

Trudno mi określić co się dzieje bez bezpośredniego badania, bez badań dodatkowych. Prawdopodobnie właśnie dolegliwości bólowe są związane z powstałymi zrostami po operacji, po przebytym zgorzelinowym zapaleniu wyrostka robaczkowego. Oczywiście dobrze by było wykonać kontrolne USG jamy brzusznej celem oceny obecnego stanu jamy brzusznej po operacji. Niestety zrosty w jamie brzusznej raczej nie są wykrywalne przez żadne badania obrazowe. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo ukształtowanie się odpowiedniej blizny i wewnętrznej i zewnętrznej wymaga sporo czasu około 6-9 miesięcy. Często dopiero po tak długim okresie dolegliwości całkowicie ustępują. W chwili obecnej można zastosować leki prokinetyczne lub/i normujące pracę jelit. O tym wszystkim musi zadecydować lekarz prowadzący.