Przechodzenie rozlanego wyrostka robaczkowego

Czy możliwe jest przechodzenie rozlanego wyrostka aż 10 dni?Tata trafił do szpitala z ostrym bólem brzucha we środę, lekarze nie rozpoznali zapalenia wyrostka, operowany był dopiero w piątek i lekarze powiedzieli, że wyrostek rozlał się już około 10 dni temu, zgnił i doprowadził do poważnego stanu. A czy taki poważny stan mógł nastąpić właśnie już w szpitalu-czyli od środy do piątku?(dodam, że w opisie rtg z czwartku jest napisane, że cech perforacji nie stwierdza się?

Czasami zwłaszcza u osób w podeszłym wieku może dojść do stanu zapalnego wyrostka robaczkowego prawie, że bezobjawowo (np. tylko niewielkie bóle całego brzucha). Często tak się np. zdarza u osób chorujących na cukrzycę. Stan zapalny może rozprzestrzenić się i rozlać w jamie brzusznej nie powodując nasilonych objawów. I zapewne tak się stało w przypadku Pani taty. Dopiero przy znacznym zajęciu przez stan zapalny jamy brzusznej wystąpiły dolegliwości. Skoro chirurdzy stwierdzili bardzo stare zmiany zapalne w zakresie jamy brzusznej to na pewno tak było. W dwie doby raczej jest niemożliwe, aby doszło w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego aż do tak silnych zmian w zakresie całej jamy brzusznej jak Pani opisuje. Mimo perforacji wyrostka robaczkowego w zdjęciu RTG jamy brzusznej nie musi ewidentnie pojawić się powietrze (szybkie oklejenie perforacji przez sasiadujące tkanki i narządy).