Drętwienie karku i ból w ręce a zmiany zwyrodnieniowe w zakresie stawów kręgosłupa

To mój problem: drętwienie karku, ból w prawej ręce nawet przy podnoszeniu szklanki, utrata precyzji prawej ręki. A oto wynik rezonansu magnetycznego; wyrównanie fizjologiczne lordozy szyjnej. Objawy degeneracji tarczy m-k pod postacią częściowej dehydrytacji oraz: na poziomie c5/c6 uogólnionej wypukliny z komponentą dootworową po stronie prawej, która przewęża przednią przestrzeń przedrdzeniową i prawy otwór m-k, z cechami ucisku na nerwy rdzeniowe. Na poziomie c6/c7 tylnej protruzji, która przewęża przednią przestrzeń przedrdzeniową. Nie stwierdza się cech przepukliny dyskowej w pozostałych przestrzeniach m-k w odcinku szyjnym. Zmiany zwyrodnieniowe na powierzchniach kręgów, w stawach międzykręgowych i unkowertebralnych. Wydatne zmiany zwyrodnieniowe w stawie unkowertebralnym na poziomie c3-c4 po stronie prawej wpływają na przewężenie prawego otworu m-k, bez cech konfliktu z nerwem rdzeniowym. Światło kanału kręgowego w odcinku c5-c7 w wym. strzałkowym skrócone do 0,9 cm. Operować czy rehabilitować? Jestem krawcową i nie wiem czy będę mogła bez narażania się na pogorszenie stanu kręgosłupa dalej pracować. Proszę o pomoc.

Niestety taki obraz zmian w zakresie tarczy międzykręgowej (przepuklina jądra miażdżystego) między kręgiem 5 i 6 szyjnym, powodujący ucisk na prawy korzeń nerwowy, ze zmianami zwyrodnieniowymi w zakresie stawów kręgosłupa wywołuje dolegliwości jakie Pani opisuje. Zmiany są o dużym nasileniu i zapewne będą wymagały leczenia operacyjnego. Rehabilitacja raczej tutaj nie przyniesie poprawy. Trzeba w tej sprawie skonsultować się z neurochirurgiem, który po bezpośrednim badaniu i analizie wyniku badania rezonansu magnetycznego kręgosłupa zadecyduje ostatecznie o dalszym sposobie postępowania.