Czy moje badanie MR kręgosłupa szyjnego jest niepokojące?
Mam 50 lat, od kilku miesięcy mam drżenia kończyny górnej prawej i kończyny dolnej prawej, zawroty głowy, szumy, piski w głowie i uczucie przelewania się wody w prawym uchu, to ostatnie głównie w momencie gdy układam głowę do spania na lewym boku. Czy poniższe badanie MR kręgosłupa szyjnego jest niepokojące, i czy objawy, szczególnie drżenie kończyny mogą być wynikiem problemów z kręgosłupem. Co mogę zrobić?
Wyniki MR - kręg. C
Zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnej, wielopoziomowo osłabienie sygnału w obrazach T2 zależnych z tarcz m/k oraz obniżenie wysokości tarcz m/k C5/C6 i C6/C7 – zmiany dehydratacyjno-degeneracyjne.
Na poziomie C4/C5 niewielkie koncentryczne uwypuklenie tarczy m/k oraz zaostrzenia krawędzi trzonów kręgów, bez ucisku struktur nerwowych.
Na poziomie C5/C6 i C6/C7 okrężne wypukliny tarcz m/k wpuklająca się dokanałowo na gł. 2,5 mm oraz 3 mm i towarzyszące im wyciągnięcia krawędzi trzonów kręgów z modelowaniem worka oponowego, z przewężeniem otworów m/k – widoczne przyleganie do struktur nerwowych w otworach m/k C5/C6 oraz modelowanie/ucisk struktur nerwowych w otworach m/k C6/C7 obustronnie. Na poziomach C5/C6 i C6/C7 wymiar strzałkowy worka oponowego zmniejszony do 10 mm, rezerwa płynowa jego przestrzeni podpajęczynówkowej zredukowana lecz zachowana.
Rdzeń kręgowy w odcinku C bez zmian ogniskowych, bez ucisku.
Strefy obrzęku szpiku w przyległych do siebie częściach trzonów na poziomie C4/C5 oraz strefy zwyrodnienia tłuszczowego szpiku w przyległych do siebie częściach trzonów na poziomie C6/C7. Obecne zmiany zwyrodnieniowe z wyciągnięciami krawędzi trzonów kręgów , gł. C5-C7. Sygnał tkanek przykręgosłupowych prawidłowy.