Drogi zakażenia wścieklizną

Witam! Czy można się zarazić wścieklizną pośrednio przez kontakt z przedmiotami, z którymi ewentualnie chore zwierzę miało kontakt? Jeżeli pies poliże ubranie, które ja potem dotknę ręką, to czy umycie ręki mydłem niszczy wirus od razu? Jeżeli zwierzę zostawi gdzieś ślinę to ona szybko wyschnie zatem czas zakażalności wirusa skraca się automatycznie do 14 godzin? Czy to pewne że dotykając tego przedmiotu po 24 godzinach się już nie zarażę, po umyciu rąk? Niby wiem to wszystko, ale mam obawy...

Lek. Katarzyna Szymczak

Ryzyko zarażenia istnieje przy kontakcie bezpośrednim z uszkodzeniem skóry lub błon śluzowych.
Pozdrawiam