Duszność i kołatanie serca

Witam! Mam pytanie odnośnie moich dolegliwości: co 3,4 dni mam napady duszności, połączone z kołataniem serca, drętwieniem rąk i nóg. Wyjeżdzam rano do pracy, a gdy już wracam, to nie moogę z niej dojechać (zaczyna się nagle, od ziewania, a kończy na panice, że umieram). Byłam u różnych lekarzy - echo serca OK, USG serca OK, tarczyca TSH - 4,8 - jestem w trakcie leczenia i jest gorzej niz było, a lekarz twierdzi, że takie objawy to na pewno nie mogą być od tarczycy. Spirometria OK, EKG OK, badania krwi OK, OB - OK. Mój mąż upiera się, że to może być hiperwentylacja, a ja mam uczucie, że umieram (nie życzę nikomu takiego stanu). Błagam o jakąś odpowiedź, bo jestem załamana, i nie wiem, co mam robić. Zaznaczę jeszcze, że mam 30 lat i zażywam doraźnie łagodny lek uspokajający, ale już mi nie pomaga. Mąż czasami aplikuje mi piwo, bo twierdzi, że uspokaja, i to czasami pomaga, ale przecież nie będę leczyć się piwem???

Lek. Izabela Brym

Witam.

Opisane przez Panią objawy, w połączeniu z prawidłowymi wynikami badań, wskazują na psychogenne podłoże dolegliwości. Rozumiem, że skoro łagodny lek uspokajający JUŻ nie pomaga, to wcześniej powodował poprawę. Pani objawy najprawdopodoniej wynikają z jakiejś formy zaburzeń lękowych. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy specjalisty w Poradni Zdrowia Psychicznego (PZP). Lekarz, po rozmowie z Panią, zaleci odpowiednią terapię, która będzie niewątpliwie lepsza niż piwo.

Zdecydowanie lepsze efekty niż leczenie się piwem powinna Pani odnieść po przejściu przez psychoterapię, do której Panią życzliwie zachęcam. Wymaga tylko "trochę" pracy. Ale samo nic się nie zmieni. Zachęcam do podjęcia regularnej psychoterapii w Pani miejscu zamieszkania. Jeżeli potrzebuje Pani dodatkowych konsultacji, pracuję także przez Skype i udzielam konsultacji telefonicznie.

Serdecznie pozdrawiam!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA, COACH
www.nagrodzkacoaching.pl