Lęk, kołatanie serca, strach przed wyjściem z domu i duszności u 23-latki

Witam... Od okolo 4 lat mam bardzo niepokojace objawy.. uporalam sie z nimi przez blisko 2 lata przy pomocy leku zomiren 0,5. Na dzien dzisiejszy wraz ze swoim chlopakiem jestem we Francji. Mam dobra raczej malo stresujaca prace jednak z dnia na dzien moj lek sie nasila. Budze sie z kolataniem serca, boje sie wyjsc z domu- strach przed omdleniem, przed tym, ze ktos zauwazy moje rozdygotane rece czasami rowniez czuje drzenie nog. W tlumie odczuwam dusznosci unikam sklepow i miejsc zatloczonych

Witam, ma Pani objawy nerwicy lękowej, która wymaga dłuższej pracy psychoterapeutycznej. Leki owszem ją wyciszają, redukują objawy na pewien czas, jednak może być tak, że bez psychoterapii, co pewien czas ataki lęku będą wracać i nasilać się. Sytuacja jest dodatkowo trudna, że jest Pani za granicą i moja sugestia co do psychoterapii może nie być niedozrealizowania obecnie. Warto o tym w przyszłości pomyśleć. Pozdrawiam

Opisane objawy sugerują rozpoznanie zaburzeń lękowych. Odradzam leczenie zomirenem - jest to lek o sporym potencjale uzależniającym. Można go przyjmować doraźnie. Istnieje natomiast grupa leków przeciwdepresyjnych, które przyjmowane systematycznie likwidują stopniowo objawy lęku. Może je przepisać zarówno lpsychiatra, jak i lekarz pierwszego kontaktu.

Witam,
zawsze dobrze w przypadku takich zaburzeń, a są to najprawdopodobniej zaburzenia lękowe, do farmakoterapii dodać także psychoterapię. Niestety nie znam dobrze systemu opieki zdrowia ze Francji, ale warto byłoby się udać do specjalisty. Może Pani także spróbować wrócić do leku, jednak mimo to zachęcałabym do psychoterapii, w tym przypadku leczenie farmakologiczne będzie raczej doraźnie, jeśli problemy powracają zawsze zalecana jest psychoterapia, jednak jeśli stan jest poważny to zachęcam do bezzwłocznego kontaktu z psychiatrą. Nie wiem na ile ma Pani możliwość skorzystać z pomocy psychoterapeuty we Francji. gdyby to stanowiło problem, zawsze może się Pani kontaktować bezpośrednio ze mną, może uda nam się wypracować jakieś rozwiązanie, w każdym razie zachęcam do kontaktu w razie jakichkolwiek dodatkowych pytań czy wątpliwości, być może choć trochę będę mogła Pani pomóc. Pozdrawiam.

Opisane objawy sugerują zaburzenia lękowe. Warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą i koniecznie podjąć psychoterapię. Jest to najlepsza metoda leczenia zaburzeń nerwicowych. Same leki (bez psychoterapii) działają tylko na objawy, a nie na ich przyczyny. Inaczej mówiąc wyciszają objawy, a nie rozwiązują trudności, przez które one się pojawiają, nie uczą sobie z nimi radzić bez leku. Efektem tego mogą być nawroty albo "uzależnienie" od leków uspokajających. Jeśli ma Pani trudność w znalezieniu psychologa we Francji (np ze względu na język) można skorzystać z pomocy online- są gabinety które tak funkcjonują i proponują psychoterapie za pośrednictwem komunikatora skype.