Witam, ma Pani objawy nerwicy lękowej, która wymaga dłuższej pracy psychoterapeutycznej. Leki owszem ją wyciszają, redukują objawy na pewien czas, jednak może być tak, że bez psychoterapii, co pewien czas ataki lęku będą wracać i nasilać się. Sytuacja jest dodatkowo trudna, że jest Pani za granicą i moja sugestia co do psychoterapii może nie być niedozrealizowania obecnie. Warto o tym w przyszłości pomyśleć. Pozdrawiam
Opisane objawy sugerują rozpoznanie zaburzeń lękowych. Odradzam leczenie zomirenem - jest to lek o sporym potencjale uzależniającym. Można go przyjmować doraźnie. Istnieje natomiast grupa leków przeciwdepresyjnych, które przyjmowane systematycznie likwidują stopniowo objawy lęku. Może je przepisać zarówno lpsychiatra, jak i lekarz pierwszego kontaktu.
Witam. Powinna Pani podjać się psychoterapii i ponownie udać sie do psychiatry.
Magdalena Brabec
Witam,
zawsze dobrze w przypadku takich zaburzeń, a są to najprawdopodobniej zaburzenia lękowe, do farmakoterapii dodać także psychoterapię. Niestety nie znam dobrze systemu opieki zdrowia ze Francji, ale warto byłoby się udać do specjalisty. Może Pani także spróbować wrócić do leku, jednak mimo to zachęcałabym do psychoterapii, w tym przypadku leczenie farmakologiczne będzie raczej doraźnie, jeśli problemy powracają zawsze zalecana jest psychoterapia, jednak jeśli stan jest poważny to zachęcam do bezzwłocznego kontaktu z psychiatrą. Nie wiem na ile ma Pani możliwość skorzystać z pomocy psychoterapeuty we Francji. gdyby to stanowiło problem, zawsze może się Pani kontaktować bezpośrednio ze mną, może uda nam się wypracować jakieś rozwiązanie, w każdym razie zachęcam do kontaktu w razie jakichkolwiek dodatkowych pytań czy wątpliwości, być może choć trochę będę mogła Pani pomóc. Pozdrawiam.
Opisane objawy sugerują zaburzenia lękowe. Warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą i koniecznie podjąć psychoterapię. Jest to najlepsza metoda leczenia zaburzeń nerwicowych. Same leki (bez psychoterapii) działają tylko na objawy, a nie na ich przyczyny. Inaczej mówiąc wyciszają objawy, a nie rozwiązują trudności, przez które one się pojawiają, nie uczą sobie z nimi radzić bez leku. Efektem tego mogą być nawroty albo "uzależnienie" od leków uspokajających. Jeśli ma Pani trudność w znalezieniu psychologa we Francji (np ze względu na język) można skorzystać z pomocy online- są gabinety które tak funkcjonują i proponują psychoterapie za pośrednictwem komunikatora skype.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Fobie społeczne i ostry lęk – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Lęki przed wyjściem z domu i fobie społeczne – odpowiada Mgr Dorota Babrzymąka
- Lęk, borderline, strach przed wyjściem z domu – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Otępienie, blokada w komunikacji i lęk przed wszystkim – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Nerwica lękowa i strach przed wyjściem z domu – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Uzależnienie od alprazolamu – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Strach przed wyjściem z domu i złe samopoczucie u 27-latki a nerwica – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Osłabienie, zawroty głowy i kołatanie serca po wyjściu z domu – odpowiada Mgr Tomasz Brzózka
- Nerwica lękowa, strach przed wyjściem z domu i omdlenia – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Co może oznaczać lęk przed wyjściem z domu? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz