Duży brzuch po porodzie przez cesarskie cięcie

Dzień dobry! Jestem ponad 4 tyg. po porodzie przez cesarskie cięcie, które nie było planowane, ale po 8 h porodu SN, tętno mojego synka zniknęło z KTG i podjęto szybką decyzję o cesarce. Moje pytanie dotyczy obkurczania macicy, które przez 2 tyg. od porodu było wyraźne - podczas karmienia piersią czułam mocne skurcze i wyraźnie zmniejszał się brzuszek. Ale od 2 tyg. cały proces ustał, nadal karmię piersią, ale nie mam już tych skurczy, a brzuch nie zmniejszył się już ani o centymetr. Krwawienie trwało również do 2- 3 tyg., od tego czasu pojawiają się już tylko sporadyczne plamienia. Mój brzuch zatrzymał się "na etapie" 5 - 6 miesiąca ciąży. Proszę o poradę, czy powinnam się niepokoić i co ewentualnie mogę zrobić. Przyznaję, że ten stan nie wpływa pozytywnie na moje samopoczucie. Dodam, że wizytę kontrolną mam dopiero za 3 tyg., czy powinnam ją przyspieszyć? Dziękuję. E.

Witam! Do właściwej oceny Pani stanu konieczne jest przeprowadzenie badania lekarskiego. Pani opis niestety nie jest wystarczający do ustalenia, czy połóg przebiega prawidłowo. Na pewno wspomniane plamienia w czwartym tygodniu połogu mogą budzić zastrzeżenia. Jeśli to możliwe warto byłoby się skonsultować, choćby telefonicznie, ze swoim lekarzem prowadzącym. Budowa brzucha po ciąży na pewno będzie inna. W zapytaniu nie wspomina Pani, ile kilogramów przybrała Pani w czasie ostatnich 9 miesięcy. Jeżeli waga wzrosła znacząco, to brzuch będzie powoli (i to przy pomocy ćwiczeń, ewentualnie diety) wracać do stanu sprzed ciąży. Pozdrawiam