Duży miejscowy odczyn poszczepienny

Czy duży miejscowy odczyn poszczepienny (naciek około 9 mm, okresowo białą treść na szczycie) u dziecka zaszczepionego przeciw gruźlicy w 9 mies. życia jest przeciwwskazaniem do podania kolejnych szczepień (do czasu wygojenia? zaszczepionegon

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, zalecam udanie się do lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza pediatry. Opisana przez Panią sytuacja może być np. zakażeniem i trzeba tą sytuacje kontrolować. Wydaje się natomiast, że sama miejscowa reakcja (bez objawów ogólnych) nie jest ogólnym przeciwwskazaniem do podania szczepienia. Pozdrawiam