Czy ten odczyn po szczepieniu BCG jest normą u dziecka?

Czy odczyn po szczepieniu BCG w postaci podskórnego ropnia u 24 tyg niemowlaka jest przeciwskazaniem do dalszych szczepień dziecka? Pediatra córki nie widzi problemu jednak w trakcie nieobecności lekarki pediatra pełniący zastępstwo zakazał szczepienia.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Szczepionka BCG to bardzo istotne szczepienie. To profilaktyka w kierunku tak groźnej choroby, jaką jest gruźlica.

Bardzo często zdarza się, że po kilku tygodniach od iniekcji pojawia się naciek z pęcherzykiem, wypełnionym ropą. Taka sytuacja może utrzymywać się nawet kilka miesięcy, i nie powinno to oznaczać czegokolwiek niepokojącego.

Czasami może powstać większych rozmiarów ropień, który jest traktowany jako niepożądany odczyn poszczepienny. Nie wymaga on leczenia antybiotykami. Jednakże, jeśli wystąpi objaw chełbotania (obecność płynnej treści) rozważyć należy konsultację chirurgiczną. Interwencja chirurga polegałaby na nakłuciu ropnia w celu ewakuacji ropy.

Co do dalszych szczepień nie ma konkretnych przeciwwskazań, jednakże o tym musi zadecydować lekarz pediatra.

Zachęcamy do konsultacji z lekarzem w celu rozwiania wszelkich obaw.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://parenting.pl/szczepienia-na-gruzlice

https://portal.abczdrowie.pl/rana-po-szcepieniu-przeciw-gruzlicy-dlaczego-powstaje

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.