Dwie przerwy w przyjmowaniu pigułek w ciagu jednego cyklu

Witam serdecznie! Mam 30 lat. Przed ciążą zabezpieczam się poprzez wkładkę wewnątrzmaciczną, jednakże z powodu wypadających wlosów i trądziku na twarzy przed 18 miesiącami lekarz zalecił mi pigułkę. Po roku odstawiłam pigułkę i 5 miesięcy temu wróciłam z powrotem do innej, jednak stosowanie pigułki zaczęłam bez miesiączki, która nastąpiła po 14 dniowej "kuracji", dość obfita; lekarz nakazał przerwę 7 dni w stosowaniu. Jednak ja nie dostosowałam się i zażylam całe opakowanie, po czym wystąpiło krwawienie, do tego czasu mam taką przypadłość co miesiąc. Również w tym miesiącu krwawianie pojawiło się po 14 dniach, odstawiłam pigulkę i zaczęłam brać po 7-dniowej przerwie. Jakie mogą być tego skuti uboczne. Za odpowiedź z góry dziękuję.

Lek. Izabela Brym

Witam.

Przyjęcie 14 tabletek z opakowania, zrobienie 7-dniowej przerwy i rozpoczęcie przyjmowania tabletek, nie powinno zaburzać działania antykoncepcyjnego, jednak jest to metoda niezarejestrowana i takie dawkowanie pacjentka stosuje na własną odpowiedzialność. Należy przy tym pamiętać, że 7 tabletek przed przerwą i 7 po przerwie należy przyjmować szczególnie starannie i pominięcie którejkolwiek może spowodować możliwość ciąży (postępowanie w razie pominięcia jest opisane w każdej ulotce).

Jeśli chodzi o krwawienia w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej, to powinny zaniknąć po 2 -3 cyklach. Jeśli tak się nie dzieje, należy wykluczyć inne przyczyny krwawień międzymiesiączkowych, takie jak:
- patologie dróg rodnych (zakażenie chlamydiowe, stany przedrakowe i rak szyjki macicy, mięśniaki macicy),
- zaburzenia ciążowe (np. niedawno przebyte poronienie, nowotwór trofoblastu),
- nieprawidłowe stosowanie metody (tj. pominięcie tabletki),
- stosowanie innych leków (uwaga na interakcje!), palenie tytoniu,
- nasilone zaburzenia wchłaniania (np. po rozległej resekcji jelita),
- nasilona biegunka lub biegunka z wymiotami.
Po wykluczeniu ww. przyczyn i utrzymywaniu się krwawień międzymiesiączkowych, można rozważyć zmianę preparatu na inny (zwłaszcza zawierający większą dawkę hormonów).