Dyskretny tyłozmyk i niewielkie odczynowe zmiany obrzękowe w szpiku

Zrobilem MR kreg.L/S-data 10.12.15 Badanie wykonano w sekwencjach FSE,uzyskujac obrazy T1,T2,T2STIR w plaszczyznie strzalkowej i T2 na poziomach Th12-S1Nie wielka skolioza kregoslupaL wypukla w lewo z rotacja kregow.Obnizenie wysokosci krazkow mkL1-L4 i L5-S1.Umiarkowane odwodnienie krazkow L.Osteofity na krawedziach trzonow.Drobne guzki Schmorla w trzonach na poziomachL1-S1.Na poziomie L2-L3 Dyskretny tylozmyk i niewielkie odczynowe zmiany obrzekowe w szpiku.Opis jest obszernyReszta w czesci 2
MĘŻCZYZNA, 45 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Z tej części Pani pytania, można wywnioskować iż wynik badania MRI uwidocznił zmiany zwyrodnieniowe m.in. w postaci osteofitów oraz chorobę krążka międzykręgowego czyli dyskopatię. Zobrazowany został również obrzęk szpiku o niewielkim stopniu.
Wskazana jest konsultacja z lekarzem zlecającym badanie, neurologiem lub neurochirurgiem celem ustalenia dalszego postępowania.

Pozdrawiam.

0

Nie leczy się wyniku badania a pacjenta.
Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.

Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Może ono obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty