Witam!
Opisane przez Panią objawy mogą być silną reakcją stresującą na wydarzenia w Pani życiu. Dlatego proponowałabym, aby się Pani zastanowiła, czy coś stresującego miało miejsce w Pani życiu w ciągu ostatniego miesiąca. Być może jest to reakcja odroczona na jakąś sytuację, która miała miejsce wcześniej. Wówczas skuteczne byłoby stosowanie technik relaksacyjnych oraz wizyta u psychoterapeuty.
Proszę pamiętać, że czasami funkcjonujemy prawidłowo i nie zważamy na sytuacje stresujące w naszym życiu, dopóki nie zaczną objawiać się one somatycznie.
Postawienie diagnozy jest możliwe tylko i wyłącznie w bezpośrednim kontakcie ze specjalistą, dlatego zachęcałabym do tego, aby udała się Pani zarówno dl lekarza, jak i psychologa.
Pozdrawiam
Witam,
wskazana jest konsultacja i diagnostyka laryngologiczna, jeśli zostaną wykluczone choroby o podłożu biologicznym, zalecałabym szukanie przyczyny psychogennej - uwarunkowanej czynnikiem psychicznym.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (szybkie tętno), wysokie ciśnienie krwi, problemy gastryczne, ucisk w klatce piersiowej (taki dyskomfort), klucha w gardle, napięcie mięśniowe, niepokój (lęk), bóle pleców, karku, bóle głowy, w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne,
W Pana przypadku zalecana jest szczegółowa diagnostyka i ewentualnie psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak leczyć uczucie ucisku w gardle? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Skąd się bierze uczucia ciała obcego w gardle? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Co jest powodem kluchy w gardle? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Co może znaczyć takie uczucie arytmii serca? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy przy nerwicy lękowej występuje wysoki puls? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Dlaczego mam to uczucie ucisku w gardle? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czym jest uczucie ciała obcego w gardle? – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Czy uczucie duszenia i ucisku w gardle może być wynikiem refluksu czy raczej stresu? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak leczyć uczucie gulki w gardle? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Co robić z bólem żołądka i uciskiem? – odpowiada Mgr Bożena Waluś