Dziwne zachowanie matki po alkoholu

Witam Gdy moi rodzice wypiją to nic sie nie dzieje dopóki tata nie pójdzie spać. Mama wtedy nabija sobie do głowy różne głupoty np. że tata ją zdradza, że my jej nie doceniamy, mówi wtedy żale do innych osób jakie ma a przede wszystkim mówi o dziadkach (rodzicach taty). Budzi tate i niby z nim rozmawia ale wychodzą z tego kłótnie. Następnego dnia rano nie wiem czy nie pamieta co mówiła, czy udaję że nie pamięta. Nie wiem co z tym zrobić, mówiłam to oczywiście jej ale jak wypije i jest juz pijana to i tak to się dzieje. Czy to są już jakieś zaburzenia psychiczne?

Przypuszczam, że nie są to zaburzenia psychiczne, ale mechanizmy zachowania wpisanego w problem uzależnienia. Osoby uzależnione często wpadają w takie nieracjonalne żale z obwinianiem innych o wszystko, są przekonane, że "świat" jest przeciwko nim, ludzie ich nie doceniają i lekceważą itd. Szczególnie pod wpływem alkoholu wpadają w ten ton narzekania i obwiniania i mogą tym mocno utrudniać życie. Pojawia się tu mechanizm iluzji i zaprzeczania, gdzie alkoholik tworzy swoją iluzję rzeczywistości, broni się przed zobaczeniem jak wiele jego problemów wynika w picia i własnych zaniedbań. Nie trzeba tego narzekactwa brać na poważnie, choć z pewnością nie jest to łatwe do wysłuchania. Idealnie by było gdyby rodzice poddali się terapii uzależnienia, choć przypuszczam, że nie są tym zainteresowani - wtedy może Pani podać ich do tzw. Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (trzeba zapytać o to np w urzędzie miasta), która może wdrożyć drogę do tzw zobowiązania do podjęcia leczenia. Na to co zrobią rodzice ma Pani niestety mniejszy wpływ, ale może Pani sama skorzystać z pomocy terapeutycznej i popracować, by wyzwolić się z tej trudnej sytuacji. Powodzenia.